ΚΟΥΤΑΒΙ ΡΟΤ

Διατροφή του σκύλου μας

ΚΟΥΤΑΒΙ ΡΟΤ

Δημοσίευσηαπό stelakos » Δευτ Μάιος 28, 2012 9:44 pm

γεια σας παιδια....τον πηγα της προαλλες στο γιατρο για να τον δει και μου ειπε οτι ειναι λιγο αδυνατος-στα χαρτια φενεται οτι ειναι 2.5 μηνων και ζυγιζει 5.5 κιλα.ειναι καλα?τον εδινα κοντα στα 360γρμ τη μερα αλλα τα κακακια του ηταν μαγιάπα και μου ειπε ο γιατρος να τα κατεβασω στα 240 περιπου...εδινα royal canin vet puppies[360gr] και τωρα δινω josera kids[240gr]εσυς τη λετε?
Άβαταρ μέλους
stelakos

Re: ΚΟΥΤΑΒΙ ΡΟΤ

Δημοσίευσηαπό Minoas » Δευτ Μάιος 28, 2012 9:55 pm

εγω λεω οτι για την ηλικια του τα 5.5 κιλα ειναι λιγα .
Minoas

Δημοσίευσηαπό stelakos » Δευτ Μάιος 28, 2012 10:01 pm

ενας φιλος που γνωριζει μου ειπε οτι δε του φενεται για 2.5 μηνων αλλα πιο μικρο ....η αληθεια ειναι οτι απο κει που το αγορασα αυτος τα φερνει απο σερβια και ουγγαρια και ειπαν πως τα δηλωνει 2 και μηνων για να τα φερει απο εκει ενω ειναι πιο μικρα :oops:
Άβαταρ μέλους
stelakos

Δημοσίευσηαπό Aisha » Δευτ Μάιος 28, 2012 10:13 pm

stelakos έγραψε:ενας φιλος που γνωριζει μου ειπε οτι δε του φενεται για 2.5 μηνων αλλα πιο μικρο ....η αληθεια ειναι οτι απο κει που το αγορασα αυτος τα φερνει απο σερβια και ουγγαρια και ειπαν πως τα δηλωνει 2 και μηνων για να τα φερει απο εκει ενω ειναι πιο μικρα :oops:

συνηθως ετσι γινεται!!!!

εχεις καμια φοτο καλη να τον δουμε?
Μην κρινεις για να μην κριθεις

http://rottweilers-club.com/
Άβαταρ μέλους
Aisha

Δημοσίευσηαπό stelakos » Δευτ Μάιος 28, 2012 10:25 pm

makis έγραψε:
stelakos έγραψε:ενας φιλος που γνωριζει μου ειπε οτι δε του φενεται για 2.5 μηνων αλλα πιο μικρο ....η αληθεια ειναι οτι απο κει που το αγορασα αυτος τα φερνει απο σερβια και ουγγαρια και ειπαν πως τα δηλωνει 2 και μηνων για να τα φερει απο εκει ενω ειναι πιο μικρα :oops:

συνηθως ετσι γινεται!!!!

εχεις καμια φοτο καλη να τον δουμε?

προς το παρων οχι...αυριο θα τον βγαλω και θα ποσταρο.....
Άβαταρ μέλους
stelakos

Δημοσίευσηαπό tim Rotties » Παρ Ιουν 01, 2012 9:42 pm

γεια σας παιδια....τον πηγα της προαλλες στο γιατρο για να τον δει και μου ειπε οτι ειναι λιγο αδυνατος-στα χαρτια φενεται οτι ειναι 2.5 μηνων και ζυγιζει 5.5 κιλα.ειναι καλα?τον εδινα κοντα στα 360γρμ τη μερα αλλα τα κακακια του ηταν μαγιάπα και μου ειπε ο γιατρος να τα κατεβασω στα 240 περιπου...εδινα royal canin vet puppies[360gr] και τωρα δινω josera kids[240gr]εσυς τη λετε?

φιλε μου αν ο σκυλακος ειναι 2.5μηνων ζυγιζει 5.5 κιλα ειναι οντως πολυ λιγα...οχι οτι δεν θα τα παρει ομως στους επομενους μηνες....γενικα το σωστο ειναι να συμβουλευτης τον ανθρωπο οπου αγορασες τον σκυλο....και οταν λες στα χαρτια εννοεις στο βιβλιαρακι το ιατρικο?γιατι το pedigree(γενεαολογικο δεντρο)κανει ενα χρονολογικο διαστημα περιπου στους 6 μηνες να εκδοθει....εχω δει και εχω ακουσει πολλα σε αυτο το θεμα......γιαυτο κ σου προτεινω να το κοιταξεις πολυ....τον σκυλακο απο εκτροφειο τον αγορασες,απο φιλο η καποιο pet center???
Γνώρισα τους ανθρώπους κι αγάπησα τα ζώα....
Άβαταρ μέλους
tim Rotties

Δημοσίευσηαπό stelakos » Τρί Ιουν 05, 2012 8:59 am

tim Rotties έγραψε:γεια σας παιδια....τον πηγα της προαλλες στο γιατρο για να τον δει και μου ειπε οτι ειναι λιγο αδυνατος-στα χαρτια φενεται οτι ειναι 2.5 μηνων και ζυγιζει 5.5 κιλα.ειναι καλα?τον εδινα κοντα στα 360γρμ τη μερα αλλα τα κακακια του ηταν μαγιάπα και μου ειπε ο γιατρος να τα κατεβασω στα 240 περιπου...εδινα royal canin vet puppies[360gr] και τωρα δινω josera kids[240gr]εσυς τη λετε?

φιλε μου αν ο σκυλακος ειναι 2.5μηνων ζυγιζει 5.5 κιλα ειναι οντως πολυ λιγα...οχι οτι δεν θα τα παρει ομως στους επομενους μηνες....γενικα το σωστο ειναι να συμβουλευτης τον ανθρωπο οπου αγορασες τον σκυλο....και οταν λες στα χαρτια εννοεις στο βιβλιαρακι το ιατρικο?γιατι το pedigree(γενεαολογικο δεντρο)κανει ενα χρονολογικο διαστημα περιπου στους 6 μηνες να εκδοθει....εχω δει και εχω ακουσει πολλα σε αυτο το θεμα......γιαυτο κ σου προτεινω να το κοιταξεις πολυ....τον σκυλακο απο εκτροφειο τον αγορασες,απο φιλο η καποιο pet center???

ναι για το pedigree λεω...μου ειπε οτι θα αργησει...το πηρα απο μαγαζι ο οποιος φερνει απο εξω .ξερω οτι ειναι βλακεια αλλα εγινε ολοκληρο μπερδεμα και καταληξαμε σε αυτον :(
Άβαταρ μέλους
stelakos

Δημοσίευσηαπό Darkpaladin » Τρί Ιουν 05, 2012 9:35 am

stelakos έγραψε:ναι για το pedigree λεω...μου ειπε οτι θα αργησει...το πηρα απο μαγαζι ο οποιος φερνει απο εξω .ξερω οτι ειναι βλακεια αλλα εγινε ολοκληρο μπερδεμα και καταληξαμε σε αυτον :(

Καλά μην περιμένεις ότι θα πάρεις pedigree. Ακόμα και αν πάρεις κάτι μου λέει ότι δεν θα είναι αυθεντικό. Διότι απο ότι γνωρίζω εγώ τουλάχιστον, κανένας, ΜΑ κανένας εκτροφέας δεν δίνει κουτάβια του σε τρίτους για να τα μεταπωλήσουν. Κατα 99% το σκυλί είναι απο ΒΥΒ. Όπως στην Ελλάδα έτσι και στο εξωτερικό οι σωστοί εκτροφείς θέλουν να γνωρίσουν το άτομο που θα πάρει σκυλί τους, αλλιώς δεν σου δίνουν έτσι εύκολα.
Άβαταρ μέλους
Darkpaladin

Δημοσίευσηαπό tim Rotties » Τρί Ιουν 05, 2012 3:53 pm

ΟΠΟΤΕ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙΣ ΤΟ PEDIGREE ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΣΤΟΝ Κ.Ο.Ε ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΙΣΧΥΕΙ....ΕΠΙΣΗΣ Η ΣΩΣΤΗ ΕΚΤΡΟΦΗ ΕΝΟΣ ΣΚΥΛΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΟΡΙΑ ΤΩΝ ΣΚΥΛΩΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΦΥΛΗΣ...ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΠΟΙΟΤΗΚΑ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ...ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΛΟΙΠΟΝ ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΜΕ ΗΘΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΔΙΝΕ ΠΟΤΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ ΤΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ....ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΤΟΥ ΔΕΜΕΝΟ ΣΕ ΕΝΑ ΔΕΝΤΡΟ,ΣΕ ΜΙΑ ΤΑΡΑΤΣΑ ΠΑΡΑΤΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΟΥΤΟ ΚΑΘΕ ΕΞΗΣ.......ΔΕΝ ΣΤΑ ΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΩ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΣ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΤΕΤΡΑΠΟΔΟ ΦΙΛΟ..... ::dontknow
Γνώρισα τους ανθρώπους κι αγάπησα τα ζώα....
Άβαταρ μέλους
tim Rotties

Δημοσίευσηαπό Aisha » Τρί Ιουν 05, 2012 4:02 pm

tim Rotties έγραψε:ΟΠΟΤΕ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙΣ ΤΟ PEDIGREE ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΣΤΟΝ Κ.Ο.Ε ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΙΣΧΥΕΙ....ΕΠΙΣΗΣ Η ΣΩΣΤΗ ΕΚΤΡΟΦΗ ΕΝΟΣ ΣΚΥΛΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΟΡΙΑ ΤΩΝ ΣΚΥΛΩΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΦΥΛΗΣ...ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΠΟΙΟΤΗΚΑ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ...ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΛΟΙΠΟΝ ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΜΕ ΗΘΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΔΙΝΕ ΠΟΤΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ ΤΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ....ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΤΟΥ ΔΕΜΕΝΟ ΣΕ ΕΝΑ ΔΕΝΤΡΟ,ΣΕ ΜΙΑ ΤΑΡΑΤΣΑ ΠΑΡΑΤΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΟΥΤΟ ΚΑΘΕ ΕΞΗΣ.......ΔΕΝ ΣΤΑ ΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΩ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΣ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΤΕΤΡΑΠΟΔΟ ΦΙΛΟ..... ::dontknow

φιλε tim Rotties γραφε αν θελεις σε παρακαλω με μικρα γραμματα.

ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
Aisha

Δημοσίευσηαπό Aisha » Τρί Ιουν 05, 2012 4:05 pm

στελιο ο tim Rotties εχει δικαιο απολυτο!

συνηθως γινεται ετσι και τα πλαστα πεντιγκρι πανε και ερχονται!
κατα την γνωμη μου οχι τοσο πολυ απο σερβια αλλα απο ουγγαρια!(χωρις αυτο να σημαινει πως δεν υπαρχουν ανθρωποι που δεν ασχολουνται σοβαρα)

Άβαταρ μέλους
Aisha

Δημοσίευσηαπό Maria_330 » Τρί Ιουν 05, 2012 5:01 pm

εμενα παντως για την χιλντα με ειχε πλησιάσει κάποιος με ενα κατοστάρικο θα ειχα λεει χαρτιά ... απο Ουγγαρία :shock:

Πάντως μου κάνει τρομερή εντύπωση για την Ουγγαρία , έχω ζήσει για λίγο εκει και μου είχε κάνει εντύπωση εκτός απο το ποσο όμορφα σκυλιά έχουν ποσο οργανωμένοι ειναι (εμείς είμαστε Ουγκάντα σε αυτο το θέμα) και δείχνουν φοβερά φιλόζωοι οι ουγγροι ... αυτο εισέπραξα τουλάχιστον εγώ απο το μτερο με τούς αστέγους που τα είχαν καλύτερα απο αυτούς και γενικά σε κάθε σπίτι υπήρχαν σκυλιά σε εξαιρετική κατάσταση και ας μην είχαν να φάνε ..
Εκει που μέναμε εμείς το χτίριο ήταν γεμάτο , αν οχι ολα τα περισσότερα διαμερίσματα είχαν σκυλιά
Εκτός αυτού η κτηνιατρική τησ Ουγγαρίας απ όσο ξέρω θεωρείται από τια καλύτερες στον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
Maria_330

Δημοσίευσηαπό greedy » Τρί Ιουν 05, 2012 9:13 pm

Σαφως Μαρια και στην Ουγγαρια γινετυαι ΚΑΙ καλη δουλεια σε εκτροφικο επιπεδο,αλλα ειναι και ενα μεγαλο αγκαθι για ολους τους κυνοφιλους η κουταβοπαραγωγη.

Ειναι πολυ δυσκολο να ελεγχθουν ολοι αυτοι αλλα υπαρχει και μεγαλη ζητηση απο μας τους ''πολιτισμενους''για κουταβι καθαροαιμο .

Αν σαταματησει να υπαρχει ζητηση θα μειωθει και η παραγωγη τους.
Μην πλησιαζεις κατσικα απο μπροστα,
γαιδαρο απο πισω
και ηλιθιο απο πουθενα!
Άβαταρ μέλους
greedy

Δημοσίευσηαπό Maria_330 » Τρί Ιουν 05, 2012 9:44 pm

Σωστό Θανάση και αυτο.. η Ζήτηση φέρνει και την "παραγωγή"
Εχω ταξιδεψει σε πολλες χώρες αυτο που συνάντησα στην Ουγγαρία ηταν εκπληκτικό ειναι πραγματικά μέρος τησ ζωής τους.
Στο όροφο μας που ειχε 10αρια διαμερίσματα ήμασταν οι μόνοι που δεν είχαμε σκύλο :lol:
Άβαταρ μέλους
Maria_330

Δημοσίευσηαπό gerry » Παρ Ιουν 08, 2012 7:40 pm

5,5 κιλά είναι πολύ λίγα και είναι το λιγότερο ... όπως λέει και ο tim rotties κιλά μπορεί να πάρει και αν και μικροκαμωμένο να μεγαλώσει αρκετά ή και πολύ

το θέμα είναι να είναι υγιές και το ελλιπές του βάρος να είναι απλά κακό dna, για το pedigree θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες και μην εκπλαγείς αν σου ζητήσουν επιπλέον χρήματα.

όπως και να έχει σου εύχομαι να είναι υγειέστατο το κουτάβι σου και να περάσετε ωραίες στιγμές

Υ.Γ το πάθημα γίνεται μάθημα...διέδωσε τις κακοτοπιές για να μην την πατήσουν και άλλοι ....φιλικά
gerry

Επόμενο

Επιστροφή στο Διατροφή

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες