επιθεση στο αφεντικο!

Γενικά Θέματα

επιθεση στο αφεντικο!

Δημοσίευσηαπό Sio » Σάβ Μάιος 25, 2013 1:08 pm

στην περιοχη π μενω ο περισσοτερος κοσμος εχει σκυλια.παρακατω θα σας αναφερω μια ιστορια επιθεσης σκυλου στο αφεντικο κ καλο θα ηταν να σχολιασουμε το γτ κ πως.εχουμε εναν κυριο στο χωριο ο οποιος εχει στην κατοχη του ενα σκυλι καυκασου.ενα βραδυ πηγε να το ταισει και το σκυλι στην κυριολεξια του επιτεθηκε κ αρχησε ν τον δαγκωνει.δεν μιλαμε για μια φορα.το σκυλι δεν σταματουσε.ο τυποσ ειχε βαλει τα χερια του γυρω απο τ λαιμο κ το σκυλι τον δαγκωνε σ ολο του το σωμα.εμεινε για 1 μηνα στο νοσοκομειο.τον ειχε κανει εντελως "αχρηστο".εαν παραπατουησε κ επεφτε ή δεν ειχε προλαβει να προστατεψει το λαιμο του τι?που οφειλονται λοιπον τετοιες συμπεριφορες?φταιει μονο το οτι δεν ειχε παρει τον ελεγχο?οτι ισως να το ειχε χτυπησει κ το σκυλι θυμοταν?οτι πηγε βραδυ κ δεν τον αναγνωρησε?(γτ δεν νομιζω να το ειχε σπιτι του)
Sio

Re: επιθεση στο αφεντικο!

Δημοσίευσηαπό Νικος » Σάβ Μάιος 25, 2013 1:11 pm

εγω θα το πω απλα και λαικα .... καποια μακακια ειχε κανει ο τυπος η με καποιον περιεργο τροπο πλησιασε το σκυλι και εκεινο ξαφνιαστικε......
EAN MIA MEΡA H TAXYTHTA ME ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΕΣΥ ΜΗΝ ΚΛΑΨΕΙΣ, ΔΙΟΤΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΓΕΛΟΥΣΑ
Άβαταρ μέλους
Νικος

Δημοσίευσηαπό christos24gr » Σάβ Μάιος 25, 2013 1:13 pm

+100000 με τον Νικο

το οτι δε τον αναγνωρισε αποκλειεται....ολα τα αλλα που μπορει να παιζουν ρολο ειναι πολλα!!!!!παντως για καποιο λογο φταιει ο ιδιοκτητης....ο σκυλος δεν ειναι χαζος να αντιδρασει ετσι χωρις λογο....μπορει να το κακοποιουσε μπορει πολλα....ποιος ξερει...
''A man with no enemies is a man with no character''
Paul Newman

Το να κάνεις εκατό φίλους δεν είναι θαύμα. Το θαύμα είναι να κάνεις ένα φίλο που θα σταθεί δίπλα σου ακόμα και όταν εκατό άτομα είναι εναντίον σου.
Άβαταρ μέλους
christos24gr

Δημοσίευσηαπό Sio » Σάβ Μάιος 25, 2013 1:15 pm

Νικος έγραψε:εγω θα το πω απλα και λαικα .... καποια μακακια ειχε κανει ο τυπος η με καποιον περιεργο τροπο πλησιασε το σκυλι και εκεινο ξαφνιαστικε......

δεν αποκλειεται να εκανα μακακια..αλλα απο οσο τον ξερω ενα "γεροντακι" 60 χρονων ειναι κ πολυ φιλικοσ με ολους.δεν τον εχουμε γ τετοιο.
Sio

Δημοσίευσηαπό ΓΚΑΣ-ΚΙΡΑ » Σάβ Μάιος 25, 2013 1:20 pm

Οπως εχω ξαναπει τα τσοπανοσκυλα(μιας κ εχουν περασει καμια 10αρια απ τα χερια μου) κ ειδηκα τα καυκασου ειναι λιγο περιεργα σκυλια κ καπως ανεξαρτητα απ τα αφεντικα τους αν βγει κ στραβοξυλο το σκυλι τοτε αστα να πανε, βεβαια δεν δικαιολογειται τετοια συμπεριφορα.
Καποια μαλακια θα εγινε κ αντεδρασε τοσο ασχημα ο σκυλος. ::dontknow
Οι πολιτικοί και οι πάνες έχουν ένα πράγμα κοινό. Πρέπει να αλλάζονται και οι δυο συχνά, και για τον ίδιο ακριβώς λόγο.
Άβαταρ μέλους
ΓΚΑΣ-ΚΙΡΑ

Δημοσίευσηαπό christos24gr » Σάβ Μάιος 25, 2013 1:21 pm

ΓΚΑΣ-ΚΙΡΑ έγραψε:Οπως εχω ξαναπει τα τσοπανοσκυλα(μιας κ εχουν περασει καμια 10αρια απ τα χερια μου) κ ειδηκα τα καυκασου ειναι λιγο περιεργα σκυλια κ καπως ανεξαρτητα απ τα αφεντικα τους αν βγει κ στραβοξυλο το σκυλι τοτε αστα να πανε, βεβαια δεν δικαιολογειται τετοια συμπεριφορα.
Καποια μαλακια θα εγινε κ αντεδρασε τοσο ασχημα ο σκυλος. ::dontknow

ακριβως....!!!
''A man with no enemies is a man with no character''
Paul Newman

Το να κάνεις εκατό φίλους δεν είναι θαύμα. Το θαύμα είναι να κάνεις ένα φίλο που θα σταθεί δίπλα σου ακόμα και όταν εκατό άτομα είναι εναντίον σου.
Άβαταρ μέλους
christos24gr

Δημοσίευσηαπό Νικος » Σάβ Μάιος 25, 2013 1:25 pm

ξερω εγω στο χωριο μου 3-4 γεροντακια που περιλαβαινουν τα σκυλια με την ζωνι του παντελονιου για να αγριεψουν δηθεν για να φιλανε καλυτερα ........ γιατι ετσι τα καναμε εμεις παλια μας λενε ...........
EAN MIA MEΡA H TAXYTHTA ME ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΕΣΥ ΜΗΝ ΚΛΑΨΕΙΣ, ΔΙΟΤΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΓΕΛΟΥΣΑ
Άβαταρ μέλους
Νικος

Δημοσίευσηαπό Sio » Σάβ Μάιος 25, 2013 1:31 pm

δλδ με την σωστη κοινονικοποιηση απο μικρο κ χωρις χρηση βιας εισαι 100% σιγουρος οτι δεν θα του γυρησουν τα μυαλα μια μερα κ θα σε βουτηξει?γενικοτερα μιλαω παντα..εγω παντως μονο τα ντοπερμαν φοβαμαι λιγο σ αυτο το θεμα
Sio

Δημοσίευσηαπό vek » Σάβ Μάιος 25, 2013 1:34 pm

Δεν μπορεί να σου πει κανένας με σιγουριά τι φταίει αφού δεν ξέρει λεπτομέριες για το πως μεγάλωσε ο σκύλος.
Αν είναι να μιλήσουμε γενικά ένα 2% φταίει ο σκύλος και το υπόλοιπο 98% ο ιδιοκτήτης.
Συνήθως τα καυκάσου, πρέσσα, κανε κορσο, ντογκο, ροτ τα παίρνουν δυστηχώς άτομα που δεν έχουν ιδέα απο σκύλο και δεν έχουν ορεξη να μάθουν κιολας. Τα κλείνουν σε μια αυλή, ταράτσα , μπαλκόνι τα παρατάνε στην μοίρα τους χωρίς εκπαιδευση, κοινονικοποίηση, τα "αγριέυουν" απο μωρά για να φτιάξουν τον τελειο φύλακα που θα φυλάει τους παραπάνω χώρους βεβαια και οχι αυτούς, και στο τέλος αφου ο σκύλος τους κάνει απο 5 ώς 105 ράμματα τον πάνε στον γιατρό για ευθανασία. angry4.gif
Λυπάμαι τους σκύλους.......
"Punish the deed not the breed"
No breed is a bad breed
Άβαταρ μέλους
vek

Δημοσίευσηαπό ΓΚΑΣ-ΚΙΡΑ » Σάβ Μάιος 25, 2013 1:40 pm

Sio έγραψε:δλδ με την σωστη κοινονικοποιηση απο μικρο κ χωρις χρηση βιας εισαι 100% σιγουρος οτι δεν θα του γυρησουν τα μυαλα μια μερα κ θα σε βουτηξει?γενικοτερα μιλαω παντα..εγω παντως μονο τα ντοπερμαν φοβαμαι λιγο σ αυτο το θεμα

Με σωστη κοινονικοποιηση,εκπαιδευση κ ΕΝΝΩΕΙΤΑΙ χωρις χρηση βιας δεν ειμαι απλα 100%σιγουρος αλλα 1000% πως δεν θα υπαρξει ποτε κανενα τετοιο προβλημα..
Τα ντοπερμαν για πιο λογο τα φοβασαι ας πουμε κ δεν φοβασαι το ροτ για παραδειγμα που εχεις?????
Οι πολιτικοί και οι πάνες έχουν ένα πράγμα κοινό. Πρέπει να αλλάζονται και οι δυο συχνά, και για τον ίδιο ακριβώς λόγο.
Άβαταρ μέλους
ΓΚΑΣ-ΚΙΡΑ

Δημοσίευσηαπό stathis23 » Σάβ Μάιος 25, 2013 1:51 pm

Χωρις λεπτομερειες δεν μπορεις να καταλαβεις τι εχει γινει, προφανως η ελλειψη εκπαιδευσης συν του οτι μπορει να εχει χρησιμοποιησει βια προς το σκυλο μαλλον γυρισε μπουμερανγκ.

να δωσω ενα παραδειγμα με τον κολλητο μου που πηρε ενα αμερικανικο μπουλντογκ απο γεννα χυμα και δεν το εκπαιδευσε.
του λεω απο μικρος, πηγαινε τον καπου , οχι τοσο για τον σκυλο αλλα κυριως για να μαθεις εσυ, ο σκυλος απλα τον εχει καβαλήσει και δεν το ξερει , μονο οταν τον φοβαται τον ακουει ή πριν φαει ( ασχετα αν εκτελει καποιες εντολες στο που και που ).
εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι 11 μηνων που ειναι τωρα, τον ειχε αφησει ελευθερο να παιξει με κατι σκυλακια και εμφανιστηκε ενα λαμπραντορ αρσενικο και του αλλαξε τα φωτα και κλειδωσε το δαγκωμα και οπως ηταν λογικο δεν ακουγε τιποτα.

το ειχα δει το εργο, μια βδομαδα πριν γινει αυτο ειχε δαγκωσει το λουρι, και εκανε γυρω στα 15 λεπτα να το αφησει, γυρω στα 100 αστο ακουσε και τον εγραφε κανονικα.. και αφου το αφησε τον εβαλε στο κατω και δεν τον αφηνε να σηκωθει, 'τιμωρια' δηλαδη... οτι να ναι

ο αλλος με το λαμπραντορ παλι πρεπει να ηταν πολυ φλωρος, αμα μου δαγκωνε εμενα καποιο μπασταρδι το σκυλι μου θα του φευγε αγκωνια στη μουσουδα κατευθειαν και ας ηταν και λυκος
Τελευταία επεξεργασία από stathis23 και Σάβ Μάιος 25, 2013 1:56 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
stathis23

Δημοσίευσηαπό Νικος » Σάβ Μάιος 25, 2013 1:53 pm

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΚΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΚΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
Νικος

Δημοσίευσηαπό Sio » Σάβ Μάιος 25, 2013 1:56 pm

ΓΚΑΣ-ΚΙΡΑ έγραψε:
Sio έγραψε:δλδ με την σωστη κοινονικοποιηση απο μικρο κ χωρις χρηση βιας εισαι 100% σιγουρος οτι δεν θα του γυρησουν τα μυαλα μια μερα κ θα σε βουτηξει?γενικοτερα μιλαω παντα..εγω παντως μονο τα ντοπερμαν φοβαμαι λιγο σ αυτο το θεμα

Με σωστη κοινονικοποιηση,εκπαιδευση κ ΕΝΝΩΕΙΤΑΙ χωρις χρηση βιας δεν ειμαι απλα 100%σιγουρος αλλα 1000% πως δεν θα υπαρξει ποτε κανενα τετοιο προβλημα..
Τα ντοπερμαν για πιο λογο τα φοβασαι ας πουμε κ δεν φοβασαι το ροτ για παραδειγμα που εχεις?????

ισως γτ κυκλοφορει πολυ ο μυθος οτι τρελενονται.αν κ δεν τ πιστευω προσπαθω να εχω κ μια επιφυλαξη..
Sio

Δημοσίευσηαπό ΓΚΑΣ-ΚΙΡΑ » Σάβ Μάιος 25, 2013 1:59 pm

Φιλε μου θα στο πω απλα κ τελειως φιλικα,μην ακους μα...κιες..
Αυτο που λενε για τα ντοπερμαν ειναι μυθος κ δεν ισχυει. ;)
Άβαταρ μέλους
ΓΚΑΣ-ΚΙΡΑ

Δημοσίευσηαπό Sio » Σάβ Μάιος 25, 2013 2:26 pm

ΓΚΑΣ-ΚΙΡΑ έγραψε:Φιλε μου θα στο πω απλα κ τελειως φιλικα,μην ακους μα...κιες..
Αυτο που λενε για τα ντοπερμαν ειναι μυθος κ δεν ισχυει. ;)

μαλιστα..κατι τελευταιο ν ρωτησω γτ δεν αξιζει να ανοιξω αλλο θεμα για μια ερωτηση..εκτος απο το ιντερνετ π ψαχνομαι εχω παρει ενα βιβλιο ονοματι "το τελιο βιβλιο για το ροτβαιλερ" εκδοσεις Καρακοστωγλου.μεχρι στιγμης το βρησκω μια χαρα.ειναι σιγουρα οπως τα λεει? :P
Sio

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Bing [Bot] και 1 επισκέπτης