ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΟΥΡΑ ΕΠΕΙΓΟΝ!!!

Γενικά Θέματα

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΟΥΡΑ ΕΠΕΙΓΟΝ!!!

Δημοσίευσηαπό Sio » Παρ Μάιος 24, 2013 3:42 pm

καλησπερα παιδια.εχω προβλημα σοβαρο.χθες τ απογευμα το δικο μ κ αλλα 2 μικρα ροτι πηγαν πρωτη φορα στον κτηνιατρο για ουριτσες κ τα σχετικα.οπως σας ειχα πει κ σε προηγουμενο ποστ δεν ειχα σκοπο ν κοψω την ουριτσα τ αλλα εφοσον χθες ειδα οτι τα αλλα 2 δεν πονεσαν αποφασησα ν κοψω κ απο τ δικο μ.δεν ειναι αυτο τ θεμα ομως.εγινε η ολη διαδικασια εβαλε λαστιχακι ο γιατρος την εκοψε.εκανα τα ραμματακια του κ ολα κομπλε.η το μονο π μας ειπε ηταν σε 20-60 λεπτα ή τουλαχιστον μεχρι σμρ να κοψουμε τ λαστιχακι.κ εδω ξεκιναει τ προβλημα.σηκωνομαι τ πρωι να κοιταξω το σκυλακι κ να το ταισω κ ειδα πως ηταν κομπλε.οποτε αποφασιζω να το αφησω να φαει κ λιγα χαδια πριν περασω στην αφαιρεση του λαστιχου.ξεκιναω την διαδικασια με τ λαστιχο κ καπως φευγει κ περνει κ τα ραμματακια μαζι.εβγαλε λιγο αιμα.τ σκουπησα αλλα δεν ξερω τ να κανω.με τον κτηνιατρο θα μιλησω το απογευμα.του εχω ριξει λιγο alamycin (μελανι) κ το αφησα.αυτο ομως προσπαθει να γλυψει τ σημειο κ γρυλιζει κιολασ ωρες ωρες.δεν ξερω τι να κανω μεχρι τ απογευμα πραγματικα.κ ο κτηνιατροσ ειναι αρκετα μακρυα απο εδω π μενω.ποναω κ στεναχωριεμαι π τελικα ενεδωσα σε κατι τετοιο.τι μ προτεινετε να κανω?
Sio

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΟΥΡΑ ΕΠΕΙΓΟΝ!!!

Δημοσίευσηαπό vek » Παρ Μάιος 24, 2013 3:50 pm

Δυστηχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω :( πάρε τον κτηνίατρο τώρα και πηγαινέ τον τώρα εκεί.
Στο κάτω κάτω αφού αποφάσισε να παρανομήσει και να κόψει την ουρά σε ένα σκύλο 35-40 ημερών για να πάρει 10 ή 15 ευρώ ας το αναλάβη κιόλας να το κάνει καλά!
Επίσης σε ενημερώνω ότι κανένας σοβαρός-καλός κτηνίατρος δεν κόβει πια ούτε ουρές ούτε αυτιά κάποιοι χασάπηδες έχουν μείνει που το κάνουν αυτό για να βγάλουν κανένα 10ευρω angry4.gif άρα ψάξε και για καινούργιο γιατρό.
"Punish the deed not the breed"
No breed is a bad breed
Άβαταρ μέλους
vek

Δημοσίευσηαπό Administrator » Παρ Μάιος 24, 2013 3:52 pm

αυτα παθαινει οποιος δεν ακουει αλλους που την εχουν πατησει ποιο πριν

αυτο που σου ειπε η vek.Κτηνιατρος και τρεχοντας φιλε μου.
ευχομε να μην τρεξει τιποτα αλλα μην αργεις....................
Μην κρινεις για να μην κριθεις

http://rottweilers-club.com/
Άβαταρ μέλους
Administrator
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Sio » Παρ Μάιος 24, 2013 4:11 pm

ετοιμος να παιθανω ειμαι.παλι καλα ηρεμησε και κοιμαται τρ.σε ενα μισαωρο π θα ανοιξει ο κτηνιατρος εφυγα
Sio

Δημοσίευσηαπό Annet » Παρ Μάιος 24, 2013 4:24 pm

εγω συγγνωμη αλλα θα στην πω τωρα.......αντι να καθεσαι και να μιλας στο φορουμ τρεχα στο κτηνιατρο....συγγνωμη,δεν ασχολουμαι αλλο μιας και οσα ειπαμε πηγανε χαραμι......ελπιζω μονο να ειναι καλα το σκυλακι σου.....
Άβαταρ μέλους
Annet

Δημοσίευσηαπό Annet » Παρ Μάιος 24, 2013 4:32 pm

πολυ αδικο αυτο που εκανες :cry: :cry: :cry: σκεψου ποσο πολυ στεναχωριεται το κακομοιρο,γι'αυτο σου γρυλλιζει..... :cry: :cry: :cry: :cry:
Άβαταρ μέλους
Annet

Δημοσίευσηαπό vek » Παρ Μάιος 24, 2013 4:38 pm

Φαντάζομαι να σε ενημέρωσε πριν κόψει την ουρά ότι και όταν τις έκοβαν το έκαναν τις πρώτες μέρες της ζωής τους.
Επίσης να σε ενημέρωσε ότι κάθε στιγμή απο εδώ και πέρα κινδυνευεις όταν βγάζεις τον σκύλο σου βόλτα να πέσεις σε κάποιον "θερμόαιμο " και επειδή ο σκύλος είναι γεννημένος μετά τον 2/2012 να φας ένα τσουχτερό πρόστιμο για κακοποίηση ?
Λυπάμαι πάρα πολύ για το σκυλάκι σου πραγματικά, και εύχομαι με όλη μου την καρδιά να μην είναι τίποτα.
Γενικά δεν μου αρέσει να ανεβάζω τους τόνους και δεν το κάνω ποτέ, αλλά πηρες ένα κουτάβι σε λάθος ηλικία, με λάθος τρόπο , και συνεχίζεις να κάνεις λάθη αρκετά.
Θα πρέπει να μάθεις ότι όταν σου λένε κάτι να το τσεκάρεις διπλά, ειδικά για πράγματα που δεν μπορείς να τα διορθώσεις.
Σου εύχομαι από εδώ και πέρα να προσπαθείς να έχεις την καλύτερη συμβίωση με τον σκύλο σου, να ενημερώνεσαι σωστά και να κάνεις τα λιγότερα λάθη που μπορείς.
πολύ στεναχωρημένα αλλά ακόμα φιλικά

Κατερίνα
"Punish the deed not the breed"
No breed is a bad breed
Άβαταρ μέλους
vek

Δημοσίευσηαπό christos24gr » Παρ Μάιος 24, 2013 5:00 pm

φιλε να πας στον γιατρο....βασικα δεν καταλαβαινω αυτο με τα ραμματα και το λαστιχακι....με το λαστιχακι το καναν 2-3 ημερων και μεχρι το βραδυ πεφταν μονες τους οι ουριτσες....εσενα πως το εκανε και με ραμματα μαζι δε καταλαβαινω....ή ραμματα που σημαινει ναρκωση, κοψιμο και ραμματα ή λαστιχακι....τελοσπαντων καλη τυχη....παντως χωρις να ειμαι ειδικος θυμαμαι στην δικη μου περιπτωση που εγινε με ναρκωση, ο γιατρος μου ειχε πει κι εβαζα πολυ ζεστα επιθεματα στο σημειο με τα ραμματα 4-5 φορες τη μερα για αρκετες μερες γιατι μαζευεται υγρο και πρηζεται σε εκεινο το σημειο καποιες φορες οποτε εβαζα επιθεματα και ελευθερωνοταν το υγρο μετα απο 2-3 μερες αν θυμαμαι καλα... ελπιζω να βοηθησα αλλα εειδη λες οτι το πηρες σβαρνα δε ξερω τι εννοεις καλο ειναι να πας σε ενα γιατρο να το δει μην εχεις προβληματα με μολυνσεις και τρεχεις και δε φτανεις.....
''A man with no enemies is a man with no character''
Paul Newman

Το να κάνεις εκατό φίλους δεν είναι θαύμα. Το θαύμα είναι να κάνεις ένα φίλο που θα σταθεί δίπλα σου ακόμα και όταν εκατό άτομα είναι εναντίον σου.
Άβαταρ μέλους
christos24gr

Δημοσίευσηαπό stathis23 » Παρ Μάιος 24, 2013 5:46 pm

για ποιον ακριβος λογο του κοψατε την ουρα εσυ φιλε μου και οι αλλοι 2 να μην τους χαρακτηρισω?.. ακομα χειροτερος αυτος ο αναπηρος ο κτηνιατρος.

τι να πω..
χαλαμε τα σκυλακια μας μονοι μας χωρις λογο, λεμε μετα οτι δεν διαβαζει ο κοσμος, και που διαβαζει ομως τι κανει?..

οσο για την δικαιολογια οτι δεν πονουσαν, αυτοι που εχουν 150 Piercing στο σωμα τους δεν πονεσαν οταν τα εκαναν, θα πας και εσυ να το κανεις?.. οτι και να πω ειναι λιγο, απλα απαραδεκτο
stathis23

Δημοσίευσηαπό Νικος » Παρ Μάιος 24, 2013 5:52 pm

μια λεξη μου ρχεται στο μυαλο να γραψω αλλα δεν γραφω τιποτα.....μαλλον δεν εχεις φ=διαβασει τιποτα απο αυτα που γραφαμε.... :( :( :( :( :( :( :( :(
Ζησε ΑΠΛΑ και ασε τους αλλους ΑΠΛΑ να ζησουν
Άβαταρ μέλους
Νικος

Δημοσίευσηαπό Sio » Παρ Μάιος 24, 2013 6:23 pm

δεν θα προσπαθησω να δικαιολογηθω.οτι και να πειτε εχετε δικιο.ορισμενοι ειστε "βετερανοι" ορισμενοι νεοι ιδιοκτητες ροτ οπως εγω κ μιασ κ εχουμε δημοκρατια ο καθενας λεει τ γνωμη του.1ον το οτι επελεξα να παρω ενα κουταβι τοσο μικρο του οποιου η τυχη θα ηταν αβεβαιη αν εμενε κ αλλο μαζι με την μητερα του δεν νομιζω να ειναι λαθος.του εδωσα ενα σπιτι π αν εξαιρεσουμε οτι εγινε σμρ ειναι μια χαρα.ολο γλυκες κ χαδια.να το αφηνα στην τυχη του λοιπον?γτ κατακρινομαι γιαυτο?2ον ειμαι ο μονος π εκοψε ουρα εδω μεσα?απο παντα μαρεσε χωρις ουρα.δεν ειχα προθεση να το βλαψω.απλα εγινε η στραβη κ καλα κανω κ τρωω κ το "μπινελικι".ομως εγινε.κ αυτο δεν σημαινει οτι δεν διαβαζω για την ρατσα ή οτι δεν ασχολουμαι με το φορουμ.δεκτα ολα τα σχολια κ για να μην παρεξηγηθω δεν προσπαθω ν την πω σε καποιον.εγραψα γιατι οντως χρειαστηκα μια γνωμη-συμβουλη κ ηξερα οτι θα ετρωγα μπινελικι.τεσπα.το κουταβι ειναι οκ τρ.πηγα στο γιατρο οπως μ ειπατε.δεν ειχε κατι σοβαρο.μ ειπε να προσεχω λιγο κ να κοιταω πως τα παει η πληγη κ πως θα ανναρωσει γρηγορα.πραγματικα ευχαρηστω ολους.κ ηρεμους κ μη κ ελπιζω την επομενη φορα π θα γραψω να ειναι μονο κατι καλο κ οχι παλι μια ασχημη εμπειρια κ οτι μερικοι απο σας θα μου δινετε ευχες και θα χαιρεστε με τα ποστ μ αντι να μ ριχνετε απανωτες "σφαλιαρες".ειλικρινα ευχαριστω ολους σας :)
Sio

Δημοσίευσηαπό christos24gr » Παρ Μάιος 24, 2013 6:49 pm

το ''κραξιμο'' που εφαγες δεν ειναι το οτι εκοψες απλα την ουρα αλλα το οτι μετα απο την πληροφορηση που ειχες για τον νομο και επισης για τους λογους που δεν πρεπει να κοπει η ουρα εσυ πηγες και το εκανες γιατι απλα σου αρεσουν τα ροτ χωρις ουρα. Ειμαστε πολλοι εδω μεσα που εχουμε ροττ χωρις ουρα και πρωτος εγω αλλα ο σκυλος μου ειναι 3 χρονων 1) δεν ηταν παρανομο και 2) δεν ειχα τοτε καποιον να με πληροφορησει γιατι δεν πρεπει να κοψω την ουρα....(ισορροπια κλπ)...τελοσπαντων δεν εχει κανενας κατι προσωπικο μαζι σου απλα γνωμες λεμε γιατι η ουρα ειναι κατι μονιμο και μη αναστρεψιμο και εφοσον ειχες τη δυνατοτητα να πληροφορηθεις εσυ μεσα σε 2 μερες που λεει ο λογος πηρες την αποφαση και το κανες.....ας ειναι καλα το σκυλι απο δω και περα και θα τα λεμε και στα καλα και στα κακα...περαστικα και καλη συνεχεια
''A man with no enemies is a man with no character''
Paul Newman

Το να κάνεις εκατό φίλους δεν είναι θαύμα. Το θαύμα είναι να κάνεις ένα φίλο που θα σταθεί δίπλα σου ακόμα και όταν εκατό άτομα είναι εναντίον σου.
Άβαταρ μέλους
christos24gr

Δημοσίευσηαπό ΓΚΑΣ-ΚΙΡΑ » Παρ Μάιος 24, 2013 7:19 pm

Τα λεμε μεσα εδω κ σεις πατε κ συνεχιζετε κ χαλατε τα σκυλια σας,τι αλλο να πω makis::banghead
Οι πολιτικοί και οι πάνες έχουν ένα πράγμα κοινό. Πρέπει να αλλάζονται και οι δυο συχνά, και για τον ίδιο ακριβώς λόγο.
Άβαταρ μέλους
ΓΚΑΣ-ΚΙΡΑ

Δημοσίευσηαπό Νικος » Σάβ Μάιος 25, 2013 9:32 am

Sio έγραψε:δεν θα προσπαθησω να δικαιολογηθω.οτι και να πειτε εχετε δικιο.ορισμενοι ειστε "βετερανοι" ορισμενοι νεοι ιδιοκτητες ροτ οπως εγω κ μιασ κ εχουμε δημοκρατια ο καθενας λεει τ γνωμη του.1ον το οτι επελεξα να παρω ενα κουταβι τοσο μικρο του οποιου η τυχη θα ηταν αβεβαιη αν εμενε κ αλλο μαζι με την μητερα του δεν νομιζω να ειναι λαθος.του εδωσα ενα σπιτι π αν εξαιρεσουμε οτι εγινε σμρ ειναι μια χαρα.ολο γλυκες κ χαδια.να το αφηνα στην τυχη του λοιπον?γτ κατακρινομαι γιαυτο?2ον ειμαι ο μονος π εκοψε ουρα εδω μεσα?απο παντα μαρεσε χωρις ουρα.δεν ειχα προθεση να το βλαψω.απλα εγινε η στραβη κ καλα κανω κ τρωω κ το "μπινελικι".ομως εγινε.κ αυτο δεν σημαινει οτι δεν διαβαζω για την ρατσα ή οτι δεν ασχολουμαι με το φορουμ.δεκτα ολα τα σχολια κ για να μην παρεξηγηθω δεν προσπαθω ν την πω σε καποιον.εγραψα γιατι οντως χρειαστηκα μια γνωμη-συμβουλη κ ηξερα οτι θα ετρωγα μπινελικι.τεσπα.το κουταβι ειναι οκ τρ.πηγα στο γιατρο οπως μ ειπατε.δεν ειχε κατι σοβαρο.μ ειπε να προσεχω λιγο κ να κοιταω πως τα παει η πληγη κ πως θα ανναρωσει γρηγορα.πραγματικα ευχαρηστω ολους.κ ηρεμους κ μη κ ελπιζω την επομενη φορα π θα γραψω να ειναι μονο κατι καλο κ οχι παλι μια ασχημη εμπειρια κ οτι μερικοι απο σας θα μου δινετε ευχες και θα χαιρεστε με τα ποστ μ αντι να μ ριχνετε απανωτες "σφαλιαρες".ειλικρινα ευχαριστω ολους σας :)

φιλε μου κανεις δεν σε κατακρινει .... το οτι πηρες τοσο μικρο κουταβι θα το καταλαβεις οταν θα γινει 50 κιλα και θα θελει να ειναι ο κυριαρχος του παιγνιδιου γαιτι δεν θα εχει μαθει απο την μανα του ποιος κανει κουμαντο ..... για την ουρα θα πω τα ιδια με τον χρηστο κι εμενα κομμενη ουρα εχει και ειναι 6 χρονων αλλα τον πηρα με κομμενη ουρα , δεν υππαρχει περιπτωση να ξανακοψω ουρα με τιποτα...... ενταξει το καταλαβαινω οτι σε πολλους αρεσουν τα ροτ με κομενη ουρα αλλα καλα ειναι να μην τα πειραζουμε ...
Άβαταρ μέλους
Νικος

Δημοσίευσηαπό Sio » Σάβ Μάιος 25, 2013 10:50 am

φιλε μου νικο καλημερα.εχεις ενα δικιο σ αυτο π λες για το χαρακτηρα του σκυλου οταν θα μεγαλωσει.πιστευεις οτι με την βοηθεια του εκπαιδευτη δεν θα μπορεσω να προλαβω ενα τετοιο ανεπιθυμητο αποτελεσμα?
Sio

Δημοσίευσηαπό Νικος » Σάβ Μάιος 25, 2013 10:59 am

Sio έγραψε:φιλε μου νικο καλημερα.εχεις ενα δικιο σ αυτο π λες για το χαρακτηρα του σκυλου οταν θα μεγαλωσει.πιστευεις οτι με την βοηθεια του εκπαιδευτη δεν θα μπορεσω να προλαβω ενα τετοιο ανεπιθυμητο αποτελεσμα?

εννοητε οτι μπορεις να το προλαβεις ρε συ κανεις δεν ειπε το αντιθετο ,,,, εγω δεν εχω παει σε εκπαιδευτη ποτε αλλα εχω καποια εμπειρια με τα ροτ οποτε τα καταφερα μονος μου....σαν τον zeus θα μπορουσα να εχω αλλα 10 ειναι απλα φοβερος χαρακτηρας.... ολα θα πανε μια χαρα να μην αγχωνεσαι γιατι ο σκυλος το αντιλαμβανεται ...
Άβαταρ μέλους
Νικος

Δημοσίευσηαπό Sio » Σάβ Μάιος 25, 2013 11:14 am

δοξα το θεο γτ κ τρ οταν παιζουμε κ του περνω κανα παιχνιδι του λεω "τι ειναι ρε?τι? " γρυλιζει κ το βουταει.δειχνει σημαδια δλδ οτι θα θελει να ανεβει συντομα βαθμιδα κ να γινει αφεντικο :P επισης ενας θειος μ που γνωριζει απο σκυλους οταν τα πηραμε εγω κ οι φιλοι μ μ ειπε οτι ειναι το πιο αντιδραστικο το δικο μ..επισης καποια στιγμη θα ηθελα να αναλυσουμε κ ενα γενικοτερο θεμα π αφορα ολες τις ρατσες σκυλων αλλα νομιζω εγινα αρκετα κουραστικος αυτεσ τις μερες
Sio

Δημοσίευσηαπό Νικος » Σάβ Μάιος 25, 2013 11:19 am

Καθόλου κουραστικος ,,,,, γι αυτο είμαστε όλοι εδω για να συζητάμε και να βρίσκουμε λύσεις όλοι μαζί
Άβαταρ μέλους
Νικος

Δημοσίευσηαπό rami89otis » Σάβ Μάιος 25, 2013 11:03 pm

σημασια εχει οτι ο σκυλος τωρα ειναι καλα...αυτο μετραει ...! το οτι δεν ακουσες καποιες συμβουλες εδω μεσα απο πιο εμπειρους που προσπαθησανε να σε προστατεψουνε κ εσενα απο τον νομο κ το σκυλι απο ολη αυτη την ταλαιπορεια ελπιζω να σου εγινε μαθημα ολο αυτο κ απο εδω κ περα να ακουμε μονο ευχαριστα..! φιλικα παντα.... :-D :-D
μια φορα rott για παντα rott..!!!
Άβαταρ μέλους
rami89otis

Δημοσίευσηαπό vasileios » Δευτ Μάιος 27, 2013 2:14 pm

Αυτό είναι ένα θέμα που δεν περίμενα να διαβάσω εδώ μέσα. Κρίμα που πήρες αυτή την απόφαση. Ευτυχώς που είναι σχεδόν όλα - πλην της ουράς - καλά.
Άβαταρ μέλους
vasileios

Επιστροφή στο Γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Bing [Bot] και 1 επισκέπτης