ΕΜΒΟΛΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΗΜΑ

Η υγεία του σκύλου μας

ΕΜΒΟΛΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΗΜΑ

Δημοσίευσηαπό dominiki » Πέμ Απρ 04, 2013 5:10 pm

καλησπερα παιδια!
την περασμενη παρασκευη καναμε εμβολιο ,το εξαπλο και αυτο για τον βηχα του εκτροφιου ,εχτες παρατηρησα ενα τεραστιο εξογκωμα στο σημειο του εμβολιου σαν πορτοκαλι σε μεγεθος ,η κτηνιατρος λεει οτι ειναι απο το εμβολιο και θελει τριψιμο και παγο και θα φυγει ,ο κτηνιατρος που ειχα στην αθηνα ομως μου ειπε οτι δεν δικαιολογειται αυτο το μεγεθος απο το εμβολιο μονο και πιθανολογει μολυνση !!!!! οποτε και χρειαζεται αντιβιωση αμεσα ! εχει συμβει σε κανεναν αλλο τοσο μεγαλο.. τι θα κανατε στη θεση μου?
Άβαταρ μέλους
dominiki

Re: ΕΜΒΟΛΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΗΜΑ

Δημοσίευσηαπό christos24gr » Πέμ Απρ 04, 2013 5:13 pm

Ισως να ναι και μολυνση.Πηγαινε μια βολτα και σε αλλο κτηνιατρο...
http://www.chriskalpias.com
https://www.facebook.com/pages/CK-photo ... 5948011647

Το να κάνεις εκατό φίλους δεν είναι θαύμα. Το θαύμα είναι να κάνεις ένα φίλο που θα σταθεί δίπλα σου ακόμα και όταν εκατό άτομα είναι εναντίον σου.
Άβαταρ μέλους
christos24gr

Δημοσίευσηαπό Maria_330 » Πέμ Απρ 04, 2013 5:38 pm

To πνευμοντογκ κάνατε δομινικη ??
Άβαταρ μέλους
Maria_330

Δημοσίευσηαπό dominiki » Πέμ Απρ 04, 2013 9:02 pm

Maria_330 έγραψε:To πνευμοντογκ κάνατε δομινικη ??

ναι μαρακι μου ,το προβλημα ειναι το μεγεθος του σβολου ειναι πολυ μεγαλο σαν πορτοκαλι και μαλιστα ενω το εκλεινε εχτες στο ενα χερι σημερα δεν χωραει μεγαλωσε κιαλλο ,μου ειπε οτι δεν δικαιολογειται τοσο μεγαλο μονο απο το εμβολιο ενω η αρτεμις λεει οτι επειδη ο σκυλος ειναι μεγαλου μεγεθους γινεται ,για να ειμαι ειλικρινεις εχω περισσοτερη εμπιστοσυνη στον αλλο κτηνιατρο με εχει σωσει πολλες φορες και εχει σαφως πολυ μεγαλυτερη εμπειρια απο την αρτεμις,ετσι ξεκινησα την αντιβιωση ,ενημερωσα και την αρτεμις βεβαια ,μου ειπε οτι ετσι κιαλλιως δεν θα του κανει κακο και βλεπουμε αλλα εχω στεναχωρηθει πολυ ,δεν μπορω να τον βλεπω με αυτο το καρουμπαλο
Άβαταρ μέλους
dominiki

Δημοσίευσηαπό Maria_330 » Πέμ Απρ 04, 2013 9:17 pm

Δομινικη ξερω και εγω οτι το κανει αυτο το Πνευμοντογκ κανει καρουμπαλο καμια φορα ..και εδω στο φορουμ Εχουμε μελος που εκανε το ιδιο αμέσως μετα το το εμβόλιο .. θα στο πει και η ιδια μόλις δει το ποστ και μετα απο λιγο εφυγε !! Καλα εκανες και εδωσες αφου στο ειπε και ο Γιατρος αλλα μην ανησυχείς για τον κούκλο σου ::in_love θα περάσει!!! :-D
Άβαταρ μέλους
Maria_330

Δημοσίευσηαπό christos24gr » Πέμ Απρ 04, 2013 9:25 pm

τι ειναι το πνευμοντογκ ρε παιδια?

Το να κάνεις εκατό φίλους δεν είναι θαύμα. Το θαύμα είναι να κάνεις ένα φίλο που θα σταθεί δίπλα σου ακόμα και όταν εκατό άτομα είναι εναντίον σου.
Άβαταρ μέλους
christos24gr

Δημοσίευσηαπό Maria_330 » Πέμ Απρ 04, 2013 9:40 pm

Το πνευμοντογκ ειναι για την πρόληψη του κενελ καχ-αρρώστια που παθαίνουν σκυλια που ζουν σε κυνοκομεια .. βασικα λενε πως δεν ειναι και τοσο απαραίτητο για ζωα που ζουν σε σπίτια ..

και εχει αρκετες παρενέργειες πολοι το αποφεύγουν και εν το κανουν καν... μια απο αυτες εναι και το καρμουλαο που εκανε και της Δομινικης !

Δεν τα ξερω και καλα οτι εχω ακουσει και εγω :oops:
Άβαταρ μέλους
Maria_330

Δημοσίευσηαπό christos24gr » Πέμ Απρ 04, 2013 9:49 pm

Maria_330 έγραψε:Το πνευμοντογκ ειναι για την πρόληψη του κενελ καχ-αρρώστια που παθαίνουν σκυλια που ζουν σε κυνοκομεια .. βασικα λενε πως δεν ειναι και τοσο απαραίτητο για ζωα που ζουν σε σπίτια ..

και εχει αρκετες παρενέργειες πολοι το αποφεύγουν και εν το κανουν καν... μια απο αυτες εναι και το καρμουλαο που εκανε και της Δομινικης !

Δεν τα ξερω και καλα οτι εχω ακουσει και εγω :oops:

δεν εχω καταλαβει παντως....αυτο ειναι απο τα βασικα που κανουμε στα κουταβια ή οχι?γιατι δε νομιζω να χω κανει εγω κατι τετοιο....

Άβαταρ μέλους
christos24gr

Δημοσίευσηαπό Maria_330 » Πέμ Απρ 04, 2013 9:53 pm

αν δεν κανω λάθος δεν ειναι ...
Άβαταρ μέλους
Maria_330

Δημοσίευσηαπό dominiki » Πέμ Απρ 04, 2013 10:20 pm

οχι δεν ειναι απο τα βασικα αλλα ειναι απαραιτητο αν θες να κατεβει σε εκθεση η αν ζει σε κοινοκωμια η χωρους που συνοστιζονται πολλα σκυλια γιατι ειναι πολυ μεταδωτικο απο σκυλι σε σκυλι ,δεν ειναι επικυνδυνο για το σκυλο εκτος αν συνηπαρξει με αλλο προβλημα οπως εριλιχια κτλ.
δεν ηξερα ομως οτι εχει παρενεργεια τετοιου ειδους οπως επισης καθυστερημενα εμαθα οτι εχει βγει καινουργιου τυπου σε σταγονες απο τη μυτη και οχι ενεσιμο που δεν εχεις τετοια προβληματα,το θεμα δεν ειναι το αν εκανε σβολο κανει στα περισσοτερα σκυλια και φευγει αλλα απο το μεγεθος κρηθηκε οτι μαλλον επαθε μολυνση !τωρα αν συμβαινει αυτο η ειναι φυσικο μεγεθος ο σβολος διχαζονται οι αποψεις!
Άβαταρ μέλους
dominiki

Δημοσίευσηαπό Aurora » Πέμ Απρ 04, 2013 10:50 pm

Το pneumodog προστατευει κι απο αλλα πραγματα οπως για παραδειγμα βοηθαει παρα πολυ στις βρογχιτηδες που μπορει ν παθει ο σκυλος απο την υγρασια και την βροχη και ειναι ενα χαζο βηχαλακι σαν πνιξιμο.
Οποτε γενικα θεωρω καλο να το κανει ο σκυλος

Οσο για το καρουμπαλο που λες το μεγεθος πορτοκαλιου ακουγεται τρομακτικο! :shock:
Εμενα δεν μου εκανε τετοιο καρουμπαλο παντως κανενα σκυλι. ;)
You have to be a race driver to control a race car

Rule #16: If someone thinks they have the upper-hand, …break it!
Άβαταρ μέλους
Aurora

Δημοσίευσηαπό dominiki » Παρ Απρ 05, 2013 9:52 am

εμεις το καναμε καθαρα για να κατεβει στην επομενη εκθεση καθως απο τον εκτροφεα θεωρειται εκθεσιακο σαν κουταβι δεν τον εχει δει τωρα μεγαλο αν και μου το ζητησε δεν εχω προλαβει να τον παω αθηνα να τον δει ,αν και με αυτο που εγινε το σκεφτομαι για την επαναληπτικη δοση ,δεν ξερω αν γινεται να αλλαξουμε και να κανουμε το αλλο που ειναι σε σταγονες , αν και ο αντρας μου που ασχολειται χρονια με τα κυνηγοσκυλα ,χτυπιεται πως αν το εκαναν στην ακρη του μηρου δεν θα εκανε καθολου σβολο ,τα εμβολια αυτα εκει τα κανουν λεει ....
Άβαταρ μέλους
dominiki

Δημοσίευσηαπό Maria_330 » Παρ Απρ 05, 2013 9:55 am

Δομινικη να τον πας ειναι ενας κούκλος !!! ::salute
Άβαταρ μέλους
Maria_330

Δημοσίευσηαπό dominiki » Παρ Απρ 05, 2013 10:03 am

Maria_330 έγραψε:Δομινικη να τον πας ειναι ενας κούκλος !!! ::salute

μαρια μου σε ευχαριστω πολυ ,ξερω οτι οι ψωτογραφιες τον αδικουν,εσυ τον εχεις δει κιαπο κοντα και ξερεις!!!!!
::in_love
Άβαταρ μέλους
dominiki

Δημοσίευσηαπό dominiki » Παρ Απρ 05, 2013 7:33 pm

η ερωτηση και σε τριτο κτηνιατρο ηταν απογοητευτικη σηγουρα μολυνση και θελει και αντιφλεγμονωδες εκτος απο αντιβιωση κατα τη γνωμη του!!! ablob8.gif ablob8.gif ablob8.gif ablob8.gif :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Άβαταρ μέλους
dominiki

Επόμενο

Επιστροφή στο Υγεία-Φροντίδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης