λεισμανιωση-καλαζαρ!!!

Η υγεία του σκύλου μας

Re: λεισμανιωση-καλαζαρ!!!

Δημοσίευσηαπό greedy » Σάβ Νοέμ 24, 2012 5:03 pm

Πιστευω πως ειναι πολυ καλα νεα αυτα.
Εφοσον δεν εχει πειραξει ζωτικα οργανα η λεισμανιωση ειναι οκ η ερρικα.

Το χαπι μην σε προβληματιζει ,ρουτινα ειναι, ::hello
Μην πλησιαζεις κατσικα απο μπροστα,
γαιδαρο απο πισω
και ηλιθιο απο πουθενα!
Άβαταρ μέλους
greedy

Δημοσίευσηαπό giwrgos- erika » Σάβ Νοέμ 24, 2012 7:55 pm

αγγελε απο διαθεση δεν εχει αλλαξει καθολου. το ιδιο χαζο μαυροσκυλο ειναι.
θαναση το μονο που εδειξαν οι εξετασεις που εγιναν πριν την θεραπεια ηταν λιγο υψηλη η ουρια (νεφρα).
το συκοτι και ο αιματοκριτης ηταν σε κανονικα επιπεδα. αυτα δηλαδη που επηρεαζει το σιροπι.

σημερα εμαθα και ενα πολυ θετικο στοιχειο στην επισκεψη που καναμε στην κτινιατρο.
οι λεμφαδενες τις εχουν αρχισει και ξεπριζονται. πολυ θετικο σημαδι σε τοσο συντομο διαστημα. (10 μερες)
μου ειπε οτι μετα την ολοκληρωση του κυκλου θα στειλουμε αιμα στο παστερ να δουμε παλι τον τιτλο.
αμα εχει πεσει στο 1/100 με τον δευτερο κυκλο θα μιλαμε για την πληρη ιανση της ασθενειας.
πραγμα σπανιο αλλα οχι ακατορθωτο.
Οι Έλληνες για να πάνε μπροστά, πρέπει να κοιτάζουν πίσω.
Άβαταρ μέλους
giwrgos- erika

Δημοσίευσηαπό ΓΚΑΣ-ΚΙΡΑ » Σάβ Νοέμ 24, 2012 7:58 pm

giwrgos- erika έγραψε:αγγελε απο διαθεση δεν εχει αλλαξει καθολου. το ιδιο χαζο μαυροσκυλο ειναι.
θαναση το μονο που εδειξαν οι εξετασεις που εγιναν πριν την θεραπεια ηταν λιγο υψηλη η ουρια (νεφρα).
το συκοτι και ο αιματοκριτης ηταν σε κανονικα επιπεδα. αυτα δηλαδη που επηρεαζει το σιροπι.

σημερα εμαθα και ενα πολυ θετικο στοιχειο στην επισκεψη που καναμε στην κτινιατρο.
οι λεμφαδενες τις εχουν αρχισει και ξεπριζονται. πολυ θετικο σημαδι σε τοσο συντομο διαστημα. (10 μερες)
μου ειπε οτι μετα την ολοκληρωση του κυκλου θα στειλουμε αιμα στο παστερ να δουμε παλι τον τιτλο.
αμα εχει πεσει στο 1/100 με τον δευτερο κυκλο θα μιλαμε για την πληρη ιανση της ασθενειας.
πραγμα σπανιο αλλα οχι ακατορθωτο.

Μπραβο ρε Γιωργο πολυ χαιρομαι φιλε που σκυλιτσα σου θα γινει καλα ::yesx2 ::yesx2 ::yesx2 ::yesx2 ::salute ::salute ::salute ::salute ::salute
Οι πολιτικοί και οι πάνες έχουν ένα πράγμα κοινό. Πρέπει να αλλάζονται και οι δυο συχνά, και για τον ίδιο ακριβώς λόγο.
Άβαταρ μέλους
ΓΚΑΣ-ΚΙΡΑ

Δημοσίευσηαπό Maria_330 » Σάβ Νοέμ 24, 2012 8:00 pm

Ετσι αυτα ειναι νεα καλα για την Κουκλαρα!!! ::salute
Άβαταρ μέλους
Maria_330

Δημοσίευσηαπό Administrator » Σάβ Νοέμ 24, 2012 8:13 pm

μπραβο ρε γιωργαρε και σε εσενα και στην ερικα!
αυτα ειναι πολυ καλα νεα και μην ξεχνας ειναι rottweiler ::uga_buga ::uga_buga ::uga_buga
Μην κρινεις για να μην κριθεις

http://rottweilers-club.com/
Άβαταρ μέλους
Administrator
Site Admin

Δημοσίευσηαπό christos24gr » Σάβ Νοέμ 24, 2012 8:15 pm

πολυ καλα νεα αντε καλη συνεχεια και γρηγορα εντελως καλα!!!!
''A man with no enemies is a man with no character''
Paul Newman

Το να κάνεις εκατό φίλους δεν είναι θαύμα. Το θαύμα είναι να κάνεις ένα φίλο που θα σταθεί δίπλα σου ακόμα και όταν εκατό άτομα είναι εναντίον σου.
Άβαταρ μέλους
christos24gr

Δημοσίευσηαπό giwrgos- erika » Σάβ Δεκ 22, 2012 1:24 pm

καλησπέρα σε όλους. καλές γιορτές να έχουμε με αυτούς που αγαπάμε.
είπα να σας μεταφέρω τα νέα με την σκύλα μου όσο αφορά την κολόαρρώστια.
ξεκινάω!!!

η θεραπεία με το σιρόπι έχει τελειώσει εδώ και 12 μέρες.
είχαμε μερικές παρενέργειες.
ο σκύλος σε όλο το διάστημα των 28 μερών έχασε 9 κιλά.
την πρώτη μέρα ήτανε 43.200 και την τελευταία 34.400.
στο τέλος έδειχνε πολύ εξαντλιμένη σε σημείο να μην μπορεί να περπατήσει σε απόσταση 500 μέτρα. όλοι την ημέρα κοιμότανε. είναι φυσιολογικό γιατί το σιρόπι είναι καθαρά χημειοθεραπεία.

τώρα πάμε πολύ καλύτερα. είμαστε στα 36.700 η όρεξη της και η ενέργεια της έχουνε επανέλθει στο φυσιολογικό. της δίνω μόνο τα zylapour και κάτι βιταμίνες. για να ενισχύσουμε τον οργανισμό της.
οι εξετάσεις που τις κάναμε στο τέλος βγήκανε καλές. σε 5 μήνες θα στείλουμε ξανά αίμα για να δούμε τον τίτλο της. ο γιατρός μου είπε ότι δεν χρειάζεται τώρα γιατί είναι καθαρά χρηματική σπατάλη. δεν πρόκειται να δείξει καμία διαφορά. ίσα ίσα μπορεί ο τίτλος να βγει ακόμα πιο υψηλός.

και τέλος θέλω να ευχαριστήσω τον κτηνίατρο για την όλοι βοήθεια που μου έδωσε. κάθε 2 μέρες ερχότανε από το σπίτι να την δει και με καθοδιγούσε. χωρίς καμία επίπλων οικονομική επιβάρυνση.
Άβαταρ μέλους
giwrgos- erika

Δημοσίευσηαπό Maria_330 » Σάβ Δεκ 22, 2012 1:29 pm

Μπραβο βρε Γιώργο πολυ καλα νεα για την κουκλα σου !! εύχομαι απο εδω περα να ειναι ολα καλα που θα ειναι !!!! ::hello ::hello ::salute ::salute ::salute
Άβαταρ μέλους
Maria_330

Δημοσίευσηαπό ΓΚΑΣ-ΚΙΡΑ » Σάβ Δεκ 22, 2012 1:32 pm

Μπραβο ρε Γιωργο πολυ καλα νεα ειναι αυτα ::salute ::salute ::salute ::salute ::yesx2 ::yesx2 ::yesx2
Πολυ γρηγορα η κουκλα σου θα ειναι οπως πριν,τωρα φανταζομαι αρχηζει κ ανεβαινει ε???
Οι πολιτικοί και οι πάνες έχουν ένα πράγμα κοινό. Πρέπει να αλλάζονται και οι δυο συχνά, και για τον ίδιο ακριβώς λόγο.
Άβαταρ μέλους
ΓΚΑΣ-ΚΙΡΑ

Δημοσίευσηαπό giwrgos- erika » Σάβ Δεκ 22, 2012 1:35 pm

σας ευχαριστω πολυ παιδια.

αγγελε η ορεξη της ειδεικα ειναι αλλο πραγμα.
ουτε κουταβι δεν ετρογε με τετια λυσα.
Άβαταρ μέλους
giwrgos- erika

Δημοσίευσηαπό ΓΚΑΣ-ΚΙΡΑ » Σάβ Δεκ 22, 2012 1:37 pm

giwrgos- erika έγραψε:σας ευχαριστω πολυ παιδια.

αγγελε η ορεξη της ειδεικα ειναι αλλο πραγμα.
ουτε κουταβι δεν ετρογε με τετια λυσα.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Πολυ καλα ::yesx2 ::yesx2 ::yesx2 ::yesx2
Άβαταρ μέλους
ΓΚΑΣ-ΚΙΡΑ

Δημοσίευσηαπό Administrator » Σάβ Δεκ 22, 2012 3:08 pm

μπραβο γιωργο ablob8.gif ablob8.gif ablob8.gif ablob8.gif ablob8.gif ablob8.gif ablob8.gif

οτι καλυτερο ευχομαι για την κουκλα σου και καλες γιορτες με υγεια!
Μην κρινεις για να μην κριθεις

http://rottweilers-club.com/
Άβαταρ μέλους
Administrator
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Νικος » Σάβ Δεκ 22, 2012 5:55 pm

Μπράβο ρε Γιώργη να ναι καλα ...... Και πολλά μπράβο στον κτηνιατρο ....
Ζησε ΑΠΛΑ και ασε τους αλλους ΑΠΛΑ να ζησουν
Άβαταρ μέλους
Νικος

Δημοσίευσηαπό aeroporos77 » Κυρ Δεκ 23, 2012 4:47 pm

Μπράβο κ από μένα Γιώργο κ σε σένα αλλά κ στην κούκλα σου!
God, help me to be the kind of person my dog thinks I am...
Άβαταρ μέλους
aeroporos77

Δημοσίευσηαπό greedy » Κυρ Ιαν 06, 2013 10:11 pm

Μπραβο και στον κτηνιατρο για την φροντιδα που σας παρειχε τοτε.
Τετοιοι επαγγελματιες θελουν την στηριξη μας.
γαιδαρο απο πισω
και ηλιθιο απο πουθενα!
Άβαταρ μέλους
greedy

Δημοσίευσηαπό Annet » Τετ Ιαν 09, 2013 10:51 am

ablob8.gif ablob8.gif ablob8.gif
Να ειναι γερη απο εδω και περα και να ηταν η τελευταια περιπετεια που περασε!!!!
Άβαταρ μέλους
Annet

Δημοσίευσηαπό sophia_onar » Παρ Ιαν 25, 2013 11:05 am

giwrgos- erika έγραψε:δυστυχως παιδια η σκυλα μου πασχει απο την ασθενεια.
ολλα ξεκινισαν πριν μια εβδομαδα που την πηγα στο γιατρο επειδη εχανε μερικες σταγονες αιμα απο την μυτη της.
τελικα δεν ητανε τιποτα παραπανω απο μια μικρη γρατζουνια.
αλλα οταν ψυλαφηζε τον σκυλο ειπε οτι κατι δεν παει καλα. οι λεμφαδενες ητανε πρισμενες. με ρωτησε αν θελω να της παρει αιμα για μια εξεταση αιματος και ενα τεστ για καλαζαρ. ετσι και εγινε!!!
τελικα βγηκε θετικο. και δυστυχως εχει πειραξει λιγο και το νεφρο της. να σας πω οτι αλλα συμπτωματα δεν ειχε το σκυλι. ουτε τριχοπτωση, ουτε αδυναμια.
εδειξαν επισεις υψηλο φοσφορο. μου ειπε οτι πρεπει να σταματησω την barf (οποσδηποτε) και να ξεκινισω φαρμακευτικη. (ξερει καπιος ενα ισχυει κατι τετιο?)
την δευτερα ξεκιναμε προγμαμα φαρμακευτικο με το γνωστο σιροπι και χαπια zypoular οπως και διατροφη.
ολο το προγραμα κραταει 18 μηνες. μου ειπε οτι πρεπει να γινει τρεις φορες ο κυκλος.
ελπιζω ολλα να πανε καλα γιατι κοντευω πραγματικα να σκασω.
τις εχω κανει και το εμβολιο για το καλαζαρ και επερνα ολα τα απαρετητα μετρα πρωστασιας!!!

καλησπερα παιδια..ελπιζω η σκυλιτσα να πηγαινει πολυ καλυτερα..εχω και εγω το ιδιο προβλημα..εχουμε κανει ενα κυκλο με milteforan και συνεχιζουμε μονο με zylapour τωρα..δυστυχως οι τελευταιες εξετασεις ηταν αρκετα ανεβασμενες παλι και μαλλον θα κανουμε και 2ο κυκλο..ηθελα να σε ρωτησω για τη διατροφη..συνεχισες να δινεις barf ? γιατι εμενα η γιατρος που τον παρακολουθουσε ηταν πολυ αρνητικη και εριξε ευθυνες στη barf..σου ειπε ο γιατρος σου να προσεξεις κατι σε σχεση με τη διατροφη της? και αυτη τη σκονη τη renal τη δινεις ακομα?
Άβαταρ μέλους
sophia_onar

Δημοσίευσηαπό giwrgos- erika » Σάβ Ιαν 26, 2013 3:22 pm

καλησπερα σοφια. καλως ηρθες στην παρεα μας.
ευχομαι γρηγορα περαστικα στον σκυλο σου.

θελω να μου πεις καπιες λεπτομεριες.
ποσο καιρο εχει ο σκυλος που παιρνει zylapour?
οταν λες οτι οι εξετασεις βγηκαν ανεβασμενες τι ενοεις? ο τιτλος?
τη συμπτοματα ειχε παρουσιασει οταν ανακαλυψατε οτι εχει καλαζαρ?

εγω συνεχιζω κανονικα με barf. για λιγο διαστημα την ειχα σταματησει μεχρι η ουρία να επανελθει στο φυσιολογικο. εδινα φαρμακευτικη. συνολικα για εναν μηνα. το renal το σταματησα οταν τελειωσε το σιροπι και οι εξετασεις διξανε καλες. τωρα δινω μονο τα zylapour και τιποτα αλλο.
μερικοι γιατροι επειδει πουλανε και τροφες κανουν τα παντα να σου (πασαρουν) αυτο που τους αποδιδει κερδος!!!
Άβαταρ μέλους
giwrgos- erika

Δημοσίευσηαπό greedy » Κυρ Ιαν 27, 2013 8:13 pm

Και αυτο που λεει ο Γιωργος:
μερικοι γιατροι επειδει πουλανε και τροφες κανουν τα παντα να σου (πασαρουν) αυτο που τους αποδιδει κερδος!!!

Αλλα και δεν ξερουν περι τινος προκειται(μπαρφ) μιας και οι παραγοντες της στο τι περιεχει η μπαρφ ειναι πολλοι και σχετικοι,αλλα και δεν εχουν ενημερωθει γι'αυτο το ειδος διατροφης.
γαιδαρο απο πισω
και ηλιθιο απο πουθενα!
Άβαταρ μέλους
greedy

Δημοσίευσηαπό sophia_onar » Δευτ Ιαν 28, 2013 11:50 am

giwrgos- erika έγραψε:καλησπερα σοφια. καλως ηρθες στην παρεα μας.
ευχομαι γρηγορα περαστικα στον σκυλο σου.

θελω να μου πεις καπιες λεπτομεριες.
ποσο καιρο εχει ο σκυλος που παιρνει zylapour?
οταν λες οτι οι εξετασεις βγηκαν ανεβασμενες τι ενοεις? ο τιτλος?
τη συμπτοματα ειχε παρουσιασει οταν ανακαλυψατε οτι εχει καλαζαρ?

εγω συνεχιζω κανονικα με barf. για λιγο διαστημα την ειχα σταματησει μεχρι η ουρία να επανελθει στο φυσιολογικο. εδινα φαρμακευτικη. συνολικα για εναν μηνα. το renal το σταματησα οταν τελειωσε το σιροπι και οι εξετασεις διξανε καλες. τωρα δινω μονο τα zylapour και τιποτα αλλο.

καλησπερα...τον σκυλακο μου τον βρηκα στο δρομο σε αθλια κατασταση..τιγκα στο τσιμπουρι και ολο δερματικες πληγες...καναμε εξετασεις εδειξαν τιτλο 1/1800 και ερλήχια..ξεκινησαμε vibramicyn για την ερλήχια ενα μηνα και παραλληλα zylapour..μολις τελειωσε η αγωγη για την ερλήχια ξεκινησαμε μιλτεφοραν για 28 ημέρες..μετα το μιλτεφοραν εκανα παλι εξετασεις και ο τιτλος ηταν ιδιος 1/1800..το Δεκεμβριο στους 4 μηνες δηλαδη ξαναεκανα εξετασεις και ο τιτλος εδειξε 1/3200...μου ειπε η τοτε γιατρος που τον παρακολουθουσε οτι ειναι ασχημο που ανεβηκε αντι να κατεβει σε τοσο μικρο διασρτημα μετα τη θεραπεια..και μου ειπε περιμενουμε εξαμηνο να ξανακανουμε εξετασεις και αν χρειαστει παλι να κανουμε θεραπεια..επισης μου προτεινε αν χρειαστει 2ος κυκλος να κανω ενεσεις glucantime. εγω ειμαι εντελως αρνητικη με τις ενεσεις γιατι εχω ασχημες εμπειριες απο σκυλια γνωστων μου..το καλο της υποθεσης ειναι οτι δεν εχει πηραξει καθολου οργανα.δηλ. ολα τα συμπτωματα ηταν εξωτερικα..δερματικα και γενικα πλεον ακομα και η εξωτερικη εικονα του δεν θυμιζει ααρωστο ζωο..τρωει παρα πολυ, παιζει, ειναι σαν να μην εχει τιποτα..zylapour δινω συνεχεια απο τοτε και απλα μου ειπε να κανω μια παυση στους εξι μηνες, για ενα μηνα και μετα βλεπουμε αναλογα με τις εξετασεις...ευχαριστω εκ των προτερων..
Άβαταρ μέλους
sophia_onar

Δημοσίευσηαπό vek » Δευτ Ιαν 28, 2013 12:02 pm

Υπάρχει περίπτωση ο τίτλος να ήταν 1/3200 κάποια εργαστήρια σταματανε στο 1/1600 θα ήταν καλό την καινούργια εξέταση να του την κάνεις με υγρό απο τους λεμφαδένες δείχνει καλύτερα απο τις αιματολογικές.
Με πεντοσταμ και glucantime έχω κάνει θεραπεία στον πρώτο μου σκύλο έξησε μετα την θεραπεία καλά και πήγε 14 ,
είναι δυνατη θεραπεία αλλά είναι οκ αν ο σκύλος δεν έχει προβλημα σε ζωτικά όργανα.
Σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι ότι καλύτερο.
"Punish the deed not the breed"
No breed is a bad breed
Άβαταρ μέλους
vek

Δημοσίευσηαπό sophia_onar » Δευτ Ιαν 28, 2013 12:10 pm

vek έγραψε:Υπάρχει περίπτωση ο τίτλος να ήταν 1/3200 κάποια εργαστήρια σταματανε στο 1/1600 θα ήταν καλό την καινούργια εξέταση να του την κάνεις με υγρό απο τους λεμφαδένες δείχνει καλύτερα απο τις αιματολογικές.
Με πεντοσταμ και glucantime έχω κάνει θεραπεία στον πρώτο μου σκύλο έξησε μετα την θεραπεία καλά και πήγε 14 ,
είναι δυνατη θεραπεία αλλά είναι οκ αν ο σκύλος δεν έχει προβλημα σε ζωτικά όργανα.
Σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι ότι καλύτερο.

εγω τρια σκυλια φιλων που ξεκινησαν ενεσεις (με καθαρα οργανα) δεν αντεξαν δυστυχως και καταλαβαινεις ειμαι πολυ επιφυλακτικη..σιγουρα ολοι οι οργανισμοι δεν ειναι ιδιοι..ψαχνω τα παντα πλεον για το καλυτερο του..σ'ευχαριστω πολυ..
Άβαταρ μέλους
sophia_onar

Δημοσίευσηαπό giwrgos- erika » Δευτ Ιαν 28, 2013 12:19 pm

για μενα ο τιτλος οσο υψηλος και να ειναι δεν μου λεει κατι.
ενας τιτλος 1/800 και ενας αλλος 1/1600 δεν συμενει οτι ο δευτερος ειναι και αρωστος. απλως ο οργανισμος του παλευει πιο εντονα την ασθενεια σε σχεση με τον πρωτο.
αυτο που πρεπει να κοιτας ειναι η εικονα του σκυλου σου.
ολικη απολεια συμπτοματων, ενεργεια, ορεξη εμενα που δειχνει εναν υγειη σκυλο.

κανονικα ο γιατρος για να μετρισει τον τιτλο επρεπε πρωτα να ολοκληροθει ο κυκλος. δηλαδη απο την λυξη της θεραπειας με το σιροπι μετα 6 μηνες. λογικο ειναι να εδειξε ανεβασμενος. αφου το mylteforan υπαρχει ακομα στους ιστους!!! (ειναι λογια που μου ειπε ο γιατρος που παρακολουθει την σκυλα μου)
παρε μια δευτερη γνωμη απο καπιον αλον.

ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΒΡΕΘΙΚΕΣ ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΗΡΧΕ!!!
Άβαταρ μέλους
giwrgos- erika

Δημοσίευσηαπό Νικος » Δευτ Ιαν 28, 2013 5:04 pm

giwrgos- erika έγραψε:για μενα ο τιτλος οσο υψηλος και να ειναι δεν μου λεει κατι.
ενας τιτλος 1/800 και ενας αλλος 1/1600 δεν συμενει οτι ο δευτερος ειναι και αρωστος. απλως ο οργανισμος του παλευει πιο εντονα την ασθενεια σε σχεση με τον πρωτο.

κανονικα ο γιατρος για να μετρισει τον τιτλο επρεπε πρωτα να ολοκληροθει ο κυκλος. δηλαδη απο την λυξη της θεραπειας με το σιροπι μετα 6 μηνες. λογικο ειναι να εδειξε ανεβασμενος. αφου το mylteforan υπαρχει ακομα στους ιστους!!! (ειναι λογια που μου ειπε ο γιατρος που παρακολουθει την σκυλα μου)

ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΒΡΕΘΙΚΕΣ ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΗΡΧΕ!!!

ακριβως ετσι ειναι .......το ποιο σωστο ειναι η εικονα του σκυλου σου ..........εκει βλεπεις σχεδον τα παντα
Ζησε ΑΠΛΑ και ασε τους αλλους ΑΠΛΑ να ζησουν
Άβαταρ μέλους
Νικος

Δημοσίευσηαπό sophia_onar » Τετ Ιαν 30, 2013 11:15 am

[quote="giwrgos- erika"]για μενα ο τιτλος οσο υψηλος και να ειναι δεν μου λεει κατι.

ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΒΡΕΘΙΚΕΣ ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΗΡΧΕ!!![/quευ

ευχαριστω πολυ βρε παιδια γιατι πραγματικα ειχα μπερδευτει..ο καθε γιατρος τα λεει οπως θελει και οσο ειμαι μες το αγχος και το κλαμμα και με βλεπει και ο μικρος πεφτει και εκεινος..
Άβαταρ μέλους
sophia_onar

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Υγεία-Φροντίδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης