Νεφρικη ανεπαρκεια

Η υγεία του σκύλου μας

Νεφρικη ανεπαρκεια

Δημοσίευσηαπό christos24gr » Παρ Φεβ 28, 2014 9:07 am

ενα πολυ ωραιο αρθρο για τα προβληματα στα νεφρα...

http://peterdobias.com/blogs/blog/11015 ... -treatment
http://www.chriskalpias.com
https://www.facebook.com/pages/CK-photo ... 5948011647

Το να κάνεις εκατό φίλους δεν είναι θαύμα. Το θαύμα είναι να κάνεις ένα φίλο που θα σταθεί δίπλα σου ακόμα και όταν εκατό άτομα είναι εναντίον σου.
Άβαταρ μέλους
christos24gr

Re: Νεφρικη ανεπαρκεια

Δημοσίευσηαπό Νικος » Παρ Φεβ 28, 2014 12:44 pm

::thumbs_up
EAN MIA MEΡA H TAXYTHTA ME ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΕΣΥ ΜΗΝ ΚΛΑΨΕΙΣ, ΔΙΟΤΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΓΕΛΟΥΣΑ
Άβαταρ μέλους
Νικος

Δημοσίευσηαπό christos24gr » Παρ Φεβ 28, 2014 1:38 pm

Νικος έγραψε:::thumbs_up

τωρα θες να με πεισεις οτι το διαβασες????το παιζω 1 κασακι μπυρες ρε...... :lol: :lol: :lol:

πες την αληθεια το κερδισα????

Το να κάνεις εκατό φίλους δεν είναι θαύμα. Το θαύμα είναι να κάνεις ένα φίλο που θα σταθεί δίπλα σου ακόμα και όταν εκατό άτομα είναι εναντίον σου.
Άβαταρ μέλους
christos24gr

Δημοσίευσηαπό vek » Παρ Φεβ 28, 2014 2:02 pm

Ο Νίκος διαβαζει όλα τα δικα μου :lol: αυτό θα αφηνε ?

τον θαυμαζω, εγω δεν το διαβασα :oops: :oops: :oops:
"Punish the deed not the breed"
No breed is a bad breed
Άβαταρ μέλους
vek

Δημοσίευσηαπό christos24gr » Παρ Φεβ 28, 2014 3:10 pm

vek έγραψε:Ο Νίκος διαβαζει όλα τα δικα μου :lol: αυτό θα αφηνε ?

τον θαυμαζω, εγω δεν το διαβασα :oops: :oops: :oops:

εσενα ομως ειναι στα ελληνικα,εμενα ηταν στα αγγλικα γι αυτο...ειμαι σιγουρος οτι δε το διαβασε....αχχχαχαχα

Άβαταρ μέλους
christos24gr

Δημοσίευσηαπό ΓΚΑΣ-ΚΙΡΑ » Παρ Φεβ 28, 2014 3:23 pm

christos24gr έγραψε:

τωρα θες να με πεισεις οτι το διαβασες????το παιζω 1 κασακι μπυρες ρε...... :lol: :lol: :lol:

Κατι παρομοιο ηθελα να γραψω χρηστο αλλα με προλαβες :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

σιγα μη το διαβασε στο λεω εγω :lol: :lol: ::tongue ::tongue

ουτε εγω το διαβασα κ ο λογος ειναι που ειναι στα αγγλικα ;)
Οι πολιτικοί και οι πάνες έχουν ένα πράγμα κοινό. Πρέπει να αλλάζονται και οι δυο συχνά, και για τον ίδιο ακριβώς λόγο.
Άβαταρ μέλους
ΓΚΑΣ-ΚΙΡΑ

Δημοσίευσηαπό Νικος » Παρ Φεβ 28, 2014 3:26 pm

christos24gr έγραψε:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: βρε μαγιάπα σου εβαλα την φατσουλα για τον λογο ότι είναι ένα καλο ποστ που πρεπει να υπαρχει στην κατηγορια ΥΓΕΙΑ

τωρα τι σκατα γραφει και τι λεει δεν κατεω για να σου πω χαχαχαχαχαχαχαχαχχαα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

υγ... το στοίχημα το κερδισες αρκει να τις πιουμε παρεα ..... :lol: :lol: :lol:
EAN MIA MEΡA H TAXYTHTA ME ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΕΣΥ ΜΗΝ ΚΛΑΨΕΙΣ, ΔΙΟΤΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΓΕΛΟΥΣΑ
Άβαταρ μέλους
Νικος

Δημοσίευσηαπό vek » Παρ Φεβ 28, 2014 3:35 pm

:lol: :lol: :lol:
λοιπόν τωρα που είναι η ωρα της αληθειας εσυ Χρήστο το διαβασες ? αν ναι γραψε μας μια περιληψη με τα σημαντικα ::hihihi ::hihihi ::hihihi
"Punish the deed not the breed"
No breed is a bad breed
Άβαταρ μέλους
vek

Δημοσίευσηαπό MariAxel » Παρ Φεβ 28, 2014 3:35 pm

vek έγραψε::lol: :lol: :lol:
λοιπόν τωρα που είναι η ωρα της αληθειας εσυ Χρήστο το διαβασες ? αν ναι γραψε μας μια περιληψη με τα σημαντικα ::hihihi ::hihihi ::hihihi

::thumbs_up3 ::thumbs_up3 ::thumbs_up3 ::thumbs_up3 σωστή!!!!
Είμαι καχύποπτη μ' ένα άνθρωπο που δεν αγαπάει τα σκυλιά. αλλα εμπιστεύομαι πλήρως ένα σκύλο οταν δεν του αρέσει ένας άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
MariAxel

Δημοσίευσηαπό Hlianna » Παρ Φεβ 28, 2014 5:58 pm

Χρηστο πρεπει να μου κανεις τη χαρη και να το μεταφρασεις :P
Άβαταρ μέλους
Hlianna

Δημοσίευσηαπό christos24gr » Παρ Φεβ 28, 2014 7:40 pm

χαχαχαχαχχα....Νικο οκ μεσα ειμαι συμφωνω.....

Κατερινα νομιζω με εχετε πιασει κοροιδο να μεταφραζω μου φαινεται.....

Ηλιαννα αν θα το κανω θα το κανω για σενα που ξερω οτι ειναι το σημειο σου τα νεφρα....αλλα μπορει να το βαλω και στο μεταφραστη και να γινει οσο πιο κοντα γινεται στη μεταφραση....

Άβαταρ μέλους
christos24gr

Δημοσίευσηαπό ΓΚΑΣ-ΚΙΡΑ » Παρ Φεβ 28, 2014 8:12 pm

christos24gr έγραψε:

Ηλιαννα αν θα το κανω θα το κανω για σενα που ξερω οτι ειναι το σημειο σου τα νεφρα....αλλα μπορει να το βαλω και στο μεταφραστη και να γινει οσο πιο κοντα γινεται στη μεταφραση....

το μπορει τι το θες? ::tongue ::tongue ::tongue
Οι πολιτικοί και οι πάνες έχουν ένα πράγμα κοινό. Πρέπει να αλλάζονται και οι δυο συχνά, και για τον ίδιο ακριβώς λόγο.
Άβαταρ μέλους
ΓΚΑΣ-ΚΙΡΑ

Δημοσίευσηαπό Hlianna » Παρ Φεβ 28, 2014 8:14 pm

christos24gr έγραψε:χαχαχαχαχχα....Νικο οκ μεσα ειμαι συμφωνω.....

Κατερινα νομιζω με εχετε πιασει κοροιδο να μεταφραζω μου φαινεται.....

Eλα ρε Χρηστοοοο στη μεταφραση το βαζω κι εγω :lol: :lol: :P Θα σωσεις ενα σκυλι, ετσι να το σκεφτεσαι :lol:
Άβαταρ μέλους
Hlianna

Δημοσίευσηαπό christos24gr » Παρ Φεβ 28, 2014 8:53 pm

Επειδη ειμαι καλος ανθρωπος και αντιπαρερχομαι το σχολιο του ΜΠΟΡΕΙ για να δειτε οτι θα το κανω ξεκιναω με το μισο σημερα τη μεταφραση και τη διορθωση του translator γιατι βγαζει οτι να ναι στη μεταφραση....

Ολιστική προσέγγιση στη θεραπεια της ασθένειας των νεφρών.
από τον Δρ Peter Dobias , Κτηνίατρος

Αν έχετε ζήσει με ένα κατοικίδιο ζώο που πάσχει από νεφρική νόσο ή ελπιζετε να αποφυγετε νεφρικά προβλήματα στο μέλλον , οι ακόλουθες γραμμές είναι σίγουρα για σας, επειδή τα προβλήματα νεφρών είναι ένας από τους πιο κοινούς όρους που εντοπίζεται σε γάτες και σκύλους .

ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ Η ΝΕΦΡΙΚΗ ΝΟΣΟΣ ;

Ένας συνδυασμός παραγόντων που αναφέρονται παρακάτω Συνήθως παίζουν ρόλο , ομως , η αιτία συχνα παραμένει άγνωστη .

1)Μια διατροφή κακής ποιότητας , ειδικά αποξηραμένη και μεταποιημένη τρόφη που απορροφά νερό από το σώμα , προκειμένου να αφομοιώσει τα τρόφιμα .
2)Τραυματισμός των μυών της σπονδυλικής στήλης ή μείωση της ροής ενέργειας στην περιοχή του 3ου οσφυϊκού σπονδύλου .
3)Γενετική προδιάθεση
4)στρες
5)Ο φόβος ως συναίσθημα συνδέεται έτσι με νεφρική δυσλειτουργία
Τοξίνες - για παράδειγμα, κινεζικς τροφες για ζώα συντροφιάς μολυσμένες με μελαμίνη και άλλες τοξίνες

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ;

1)Αυξημένη κατανάλωση νερου και ούρηση
2)ανορεξία
3)έμετος
4)απώλεια μυϊκού ιστού
5)χαμηλή ενέργεια και γενική επιδείνωση
6)πολλά ζώα δεν έχουν συμπτώματα αρχικώς.
Ο νεφρικός ιστός αποτελείται από πολύ λεπτές και ευαίσθητες μονάδες των νεφρών που μπορει να συγκριθεί με εκπληκτικά μικρές κούπες με '' ένα νήμα των αιμοφόρων αγγείων ''. Αυτές οι μονάδες φιλτραρουν το αίμα , αποβάλουν τις τοξίνες και ρυθμίζουν και την ισορροπία των ηλεκτρολυτών του νερού στο σώμα .

Πως διαφερει η συμβατικη και η ολιστική άποψη της νεφρικής νόσου?

Η συμβατική πεποίθηση είναι ότι οι κύριες αιτίες της νόσου των νεφρών είναι βακτηριακές λοιμώξεις, η κακή διατροφή, οι τοξίνες και η γενετική προδιάθεση.

Ενώ όλα αυτά είναι αλήθεια, οι ολιστικoι επαγγελματιες βλεπουν την υγεία των νεφρών να εξαρτάται από την ευημερία και την αρμονία του κάθε κύτταρου στο σώμα.

Η ροη της ενεργειας του νωτιαίου είναι απαραίτητη.

Με τα χρόνια, έχω παρατηρήσει ότι η υγεία των νεφρών είναι επίσης άμεσα συνδεδεμενη με μια υγιη σπονδυλική στήλη, ιδιαίτερα στην περιοχή του 3ου οσφυϊκού σπονδύλου. Κάθε σφίξιμο των μυών και μειωμένη ροή της ενέργειας σε αυτόν τον τομέα επηρεάζει τα νεφρά.
Προβληματα της πλατης όπως οι μυικοι σπασμοι, τραυματισμος και άγχος μπορει να θέσει σε κίνδυνο τα νεφρά σε μεγάλο βαθμό.

Το ανοσοποιητικό σύστημα πρέπει να πολυ καλα ανεβασμενο .

Η κακή υγεία , χαμηλής ποιότητας διατροφή , το άγχος και διατροφικές ελλείψεις οδηγούν σε δυσλειτουργίες του ανοσοποιητικού συστήματος και να μην αναγνωρίζει τους ιστούς το ίδιο του το σώμα , όπως τα νεφρά , ειδικά όταν υπαρχει φλεγμονή . Τα αντισώματα που δημιουργούνται εναντια στους ιστούς των νεφρών μπορουν να δημιουργήσουν μη αναστρέψιμη βλάβη .

ΠΟΣΗ ΝΕΦΡΟΥ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΖΩΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΩΝ ;

Τα ζώα χρειάζονται μόνο περίπου 25 % υγιή ιστό νεφρού για να είναι απαλλαγμένα από κλινικά συμπτώματα .

Ποια είναι τα συμπτώματα ;

1)αυξημένη κατανάλωση νερου

2)αυξημένη ούρηση

3)Αυξημένα επίπεδα των τοξινών των νεφρών , όπως η BUN - άζωτο ουρίας αίματος και κρεατινίνης

4)λήθαργος

5)εμετός

6)Ανορεξία

7)Η κακή αναπνοή και εξέλκωση των ούλων.

Ποιο είναι το προσδόκιμο ζωής των ζώων με διαγνωση νεφρικής νόσου ;

Έχω δει τα ζώα ζουν καλή και γεμάτη ζωή για πολλά χρόνια με νεφρική νόσο . Οι κατεστραμμένοι ιστοι νεφρού δεν μπορουν να αναγεννηθουν , ωστόσο, ο στόχος της θεραπείας είναι να σταματήσει την καταστροφική διαδικασία και να διατηρηθούν τα εναπομείναντα κύτταρα του νεφρού . Ιδανικά, αυτό πρέπει να γίνει μέσω της χρήσης μη - τοξικών και φυσικων θεραπευτικων λύσεων.

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΥΘΟ ΤΗς Χαμηλής σε πρωτεΐνες διατροφή.

Η κοινή συμβατική πεποίθηση είναι ότι η νεφρική νόσος θα κάνει το κατοικίδιο ζώο σας να χάσει βάρος και να επιδεινωθεί . Όταν άρχισα την εξάσκηση μου , είδα πολλές γάτες να μοιάζουν με σκελετούς και είχα διδαχτει ότι τα συμπτώματα αυτά είναι ένα κοινό μέρος της νεφρικής νόσου .

Δεν πείστηκα .

Υποπτευθηκα ότι η « ειδική επεξεργασμενη διατροφή χαμηλής πρωτεΐνης» ήταν η κύρια αιτία της απώλειας βάρους τους . Μερικοί άνθρωποι διαφωνησαν στο ότι η χαμηλή πρωτεΐνη ήταν σημαντικη στη μείωση των επιπέδων τοξινών στα νεφρά . Μετά από χρόνια εχοντας δει τα ίδια θέματα απώλειας βάρους σε γάτες και σκύλους με χαμηλες σε πρωτεΐνες δίαιτες , δεν έχω καμία αμφιβολία ότι προκαλούν ελλειψη πρωτεΐνης η οποία με τη σειρά της προκαλεί ταχύτερη επιδείνωση από ό, τι όταν τροφοδοτείται μια διατροφή με βάση την υψηλής ποιότητας πρωτεΐνης .

Μια διατροφη υψηλής ποιότητας πρωτεΐνης με βάση τη φυσική διατροφή είναι ό, τι η φύση προοριζει.

Μου πήρε μερικά χρόνια για να τολμήσω να πάω ενάντια στις συμβατικές προτάσεις και να ξεκινήσω να προτεινω υψηλης ποιοτητας ωμες πρωτεϊνικες διατροφες .

Όλοι οι ασθενείς μου, λαμβάνουν επίσης αδενικα συμπληρώματα που υποστηρίζουν τα νεφρά και τα ομοιοπαθητικά φάρμακα προσεκτικά ανάλογα με την ατομική φύση του κάθε ασθενή .

Η εμπειρία μου είναι ότι οι ασθενείς με ήπια ή μέτρια νεφρική νόσο διατήρουν καλο σωματικο βάρος , μεγάλο επίπεδο ενέργειας και δεν φαίνεται να επιδεινώνονται και έζησαν περισσότερο από ό, τι αναμενόταν όταν τρεφονταν με υψηλης ποιοτητας ωμες πρωτεϊνικες διατροφες .

Παρακάτω είναι ένα παράδειγμα ενός κοινού πρωτοκόλλου ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ σε γάτες και σκύλους.

Τα υπολοιπα απο τη διατροφη και κατω αυριο γιατι κουραστηκα....

Άβαταρ μέλους
christos24gr

Δημοσίευσηαπό Hlianna » Παρ Φεβ 28, 2014 11:17 pm

Xρηστο προσωπικα σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!! Περιμενω με αγωνια και τα υπολοιπα ::salute
Άβαταρ μέλους
Hlianna

Επόμενο

Επιστροφή στο Υγεία-Φροντίδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης