Σαρκοκοπτικη ψωρα;;;

Η υγεία του σκύλου μας

Σαρκοκοπτικη ψωρα;;;

Δημοσίευσηαπό HRA » Παρ Οκτ 18, 2013 12:23 am

παιδες πριν λιγες μερες εκανε ντου στην μικρη μια θηλυκια βελγιδα,το μονο που ειδα ηταν καποια μικρα σημαδακια στο σαγονι της απο κατω,οποτε τα καθαριζα καθε μερα με μπεταντιν κ ταφησα,η μικρη ομως το ξυνε κ το ξαναματωνε κ φτου κ απτην αρχη...τεσπα να μη μακρυγορω πηγα χθες στον κτηνιατρο για το lepto ειδε κ το σημαδι κ πηρε ξυσμα κ αποφανθηκε σαρκοκοπτικη ψωρα..ενα εγκεφαλικο το παθα κ η αμαρτια μου ειναι οτι ηξερα οτι το αφεντικο της βελγιδας δε την προσεχει κ παραυτα αφησα να συναναστραφουν-μη φανω ψυλομυτα η παραλογη η ηλιθια εγω-...μου δωσε ο κτηνιατρος ενα φαρμακο που το διελυσα σε εκατο μλ νερου κ να της το βαζω καθε μερα,δε μου πε πως το λενε παντως σκυλοβρομαει,κ μου πε στις 23 που ναι να μπει αμπουλα να της βαλω συγκεκριμενο προιον οχι αντβαντιξ κλπ που προλαμβανει κ την ψωρα...δε το βρηκα πουθενα κ θα πω αυτουνου να μου την φερει...στο προκειμενο τωρα,τι θελω απο σας,γραψτε μου οτι πληροφοριες εχεται,αμα ξερετε περιστατικα κλπ κλπ οτι θεωρειται μπορει να μου φανει χρησιμο γιατι εχω μονο κινητο εδω κ οσο ναναι μια ερευνα ενδελεχη δε μπορω να κανω!ευχαριστω εκ των προτερων ολους!
Το κουτσομπολιο ειναι το οπιο των καταπιεσμενων...
Άβαταρ μέλους
HRA

Re: Σαρκοκοπτικη ψωρα;;;

Δημοσίευσηαπό Maria_330 » Παρ Οκτ 18, 2013 1:05 am

Μαρία τέτοια ψώρα εχει παρουσιασει το κουταβι που εχω στο σπιτι τωρα και ειναι χτυπημένο απο αυτοκινητο .. το υγρο που σου εδωσε ειναι πολυ καλο και θα συνελθει το σκυλι σχεδόν αμέσως το εχω βαλει και αλλες φορές σε αλλα σκυλια αδεσποτάκια .. δεν θυμαμαι και εγω πως το λενε αλλα μυρίζει σαν πετρελαιο .. Η κτηνίατρος μου ομως ειναι κατα αυτου και φαγωνόμαστε καθε φορα που της το αναφέρω γιατι μου λεει ειναι επικίνδυνο .. αντε βγαλε ακρη δλδ .. και επιμένει να κάνουμε τις ενέσεις που ειναι τρεις δώσεις, .. αυτη την φορα ομως δεν θα την ακουσω και θα παρω αυτο το φαρμακο που σου εδωσε και εσενα + αμπούλα .. να ξεμπερδέψουμε ..
Δεν ειναι τπτ παντως μην αγχώνεσαι θα περασει ..
Άβαταρ μέλους
Maria_330

Δημοσίευσηαπό vek » Παρ Οκτ 18, 2013 7:04 am

δεν είναι τιποτα Μαρία :lol: αυτό τ φαρμακο λεγεται τικτακ νομίζω ή κάπως έτσι .
Σε λίγες μέρες θα καθαρίσει.
Απλώς να πλένεις εκεί που κοιμάτε και τα στρωματα της καλά γιατί τ παρασιτο ζει και χωρίς των σκύλο έως 2 εβδομάδες και ίσως και λίγο παραπάνω ;)
Στους ανθρώπους σπάνια μεταδίδετε και ΄ταν μεταδιδετε συνηθως φευγει απο μονο του ;)

περαστικά σας ::salute
"Punish the deed not the breed"
No breed is a bad breed
Άβαταρ μέλους
vek

Δημοσίευσηαπό christos24gr » Παρ Οκτ 18, 2013 7:59 am

ασχετο αυτο που θα πω αλλα σχετικο με το μπεταντιν που διαβασα....πανω σε πληγες στα σκυλακια σας μη βαζετε ποτε μπεταντιν γιατι πολυ απλα καθυστερει παρα πολυ να επουλωσει την πληγη....το καλυτερο ειναι ξεπλενεται λγο την πληγη με μηλοξυδο και βαζετε πανω κουρκουμα και ειστε κομπλε... ;) ;)

για την ψωρα δεν γνωριζω κατι...
http://www.chriskalpias.com
https://www.facebook.com/pages/CK-photo ... 5948011647

Το να κάνεις εκατό φίλους δεν είναι θαύμα. Το θαύμα είναι να κάνεις ένα φίλο που θα σταθεί δίπλα σου ακόμα και όταν εκατό άτομα είναι εναντίον σου.
Άβαταρ μέλους
christos24gr

Δημοσίευσηαπό vek » Παρ Οκτ 18, 2013 8:00 am

christos24gr έγραψε:ασχετο αυτο που θα πω αλλα σχετικο με το μπεταντιν που διαβασα....πανω σε πληγες στα σκυλακια σας μη βαζετε ποτε μπεταντιν γιατι πολυ απλα καθυστερει παρα πολυ να επουλωσει την πληγη....το καλυτερο ειναι ξεπλενεται λγο την πληγη με μηλοξυδο και βαζετε πανω κουρκουμα και ειστε κομπλε... ;) ;)

για την ψωρα δεν γνωριζω κατι...

τι είναι τα κουρκουμα ?
No breed is a bad breed
Άβαταρ μέλους
vek

Δημοσίευσηαπό christos24gr » Παρ Οκτ 18, 2013 8:05 am

Το να κάνεις εκατό φίλους δεν είναι θαύμα. Το θαύμα είναι να κάνεις ένα φίλο που θα σταθεί δίπλα σου ακόμα και όταν εκατό άτομα είναι εναντίον σου.
Άβαταρ μέλους
christos24gr

Δημοσίευσηαπό vek » Παρ Οκτ 18, 2013 8:08 am

christos24gr έγραψε:ειναι ο κουρκουμας....

http://greenhousebio.gr/product.php?id_product=2755

;) ;)

:-D ευχαριστω :-D
No breed is a bad breed
Άβαταρ μέλους
vek

Δημοσίευσηαπό christos24gr » Παρ Οκτ 18, 2013 8:09 am

στη διαθεση σου... :)

Άβαταρ μέλους
christos24gr

Δημοσίευσηαπό Νικος » Παρ Οκτ 18, 2013 9:08 am

τωρα που το ειπε η μαρια ,,, πριν κανα δυο βδομαδες ειχαμε μια μαχη με κατι γατες...... το μονο που επαθε ο ζευς ηταν μια γρατσουνια στην μυτη........ δεν του εβαλα τιποτα μιας και ειπε εε μια γρατσουνια ειναι ... κι ομως ρε παιδια το παρατηρησα χθες και εχει ακομα το σπυρι και ειναι σαν να εχει και λιγο πυων.... τι λετε??? να παιζει τιποτα απο αυτο που ειπε η μαρια???
EAN MIA MEΡA H TAXYTHTA ME ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΕΣΥ ΜΗΝ ΚΛΑΨΕΙΣ, ΔΙΟΤΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΓΕΛΟΥΣΑ
Άβαταρ μέλους
Νικος

Δημοσίευσηαπό Maria_330 » Παρ Οκτ 18, 2013 10:22 am

Νικος έγραψε:τωρα που το ειπε η μαρια ,,, πριν κανα δυο βδομαδες ειχαμε μια μαχη με κατι γατες...... το μονο που επαθε ο ζευς ηταν μια γρατσουνια στην μυτη........ δεν του εβαλα τιποτα μιας και ειπε εε μια γρατσουνια ειναι ... κι ομως ρε παιδια το παρατηρησα χθες και εχει ακομα το σπυρι και ειναι σαν να εχει και λιγο πυων.... τι λετε??? να παιζει τιποτα απο αυτο που ειπε η μαρια???

Νικο εσεις που εχετε το ιστορικο με την δεμοδικωση δωσε προλισπτικα στο σκυλο το φαρμακο εχεις ... τ
Άβαταρ μέλους
Maria_330

Δημοσίευσηαπό HRA » Παρ Οκτ 18, 2013 10:37 am

ευχαριστω ρε παιδια μου δωσατε κουραγιο!!!

Χρηστο με δουλευεις εε,που να βρω βρε κουρκουμα;...παντως το μπεταντιν δε το βαζω ετσι,ο κτηνιατρος μου χει πει,μπεταντιν η βαμμα ιωδιου,οποτε θελω να την καθαριζω δλδ...κ περιοδο που ειχε επειδη φοραγε συχνα το βρακακι της κ δεν ηθελα να παθει καμια μολυνση τιποτα κ ειχα παρατηρησει κ καποια ψιλοσπυρακια στη κοιλιτσα με μπεταντιν καθαριζα καθε μερα κοιλιτσα κ πιπι...

Ασχετο κατι καποιος ειπε για εμβολιο,υπαρχει εμβολιο για ψωρα;να παω μα της το κανω κ αυτο αμα ειναι
Άβαταρ μέλους
HRA

Δημοσίευσηαπό vek » Παρ Οκτ 18, 2013 10:39 am

όχι υπαρχουν ενεσεις για θεραπεία αλλα με τοσο λίγο Μαρία δεν νομίζω ότι πρεπει να ασχοληθεις με ενέσεις.
No breed is a bad breed
Άβαταρ μέλους
vek

Δημοσίευσηαπό HRA » Παρ Οκτ 18, 2013 10:44 am

ειναι μικρη σχετικα η πληγη της ναι...κ με το φαρμακο δυο φορες τωρα πραγματι ειδα διαφορα...αλλα μουπε ρε γμτ να της το τριβω με μια οδοντοβουρτσα,δλδ συνεχεια να το ματωνω κ γω...ξερω γω...
Ξερεις τι με φρικαρε εε;αυτο το σαρκοκοπτικη,με το που τακουσα...συνθετη λεξη...σαρκα-κοβω...δε μπορει,για καποιο λογο το παν ετσι....
Άβαταρ μέλους
HRA

Δημοσίευσηαπό vek » Παρ Οκτ 18, 2013 10:54 am

ναι έχει φρικτό όνομα :lol:
Η αλήθεια είναι ότι εχω δει αδεσποτο και εχω φρικαρη τελειως, αλλα δεν είναι δύσκολη στην θεραπεία της, και εσυ την πρόλαβες στην αρχη αρα είσαι οκ ;)
No breed is a bad breed
Άβαταρ μέλους
vek

Δημοσίευσηαπό HRA » Παρ Οκτ 18, 2013 11:12 am

αμα δεν ειχα κ σας τι θα χα απογινει...χωρις πλακα...καπως με συνεφερνετε εδω μεσα οποτε μου στραβωνει κατι με την μικρη...υχαριστω ρε παιδακια!!! :)
Άβαταρ μέλους
HRA

Επόμενο

Επιστροφή στο Υγεία-Φροντίδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 3 επισκέπτες