αιμοραγια στην μύτη 'η στο στόμα

Η υγεία του σκύλου μας

αιμοραγια στην μύτη 'η στο στόμα

Δημοσίευσηαπό konstantinos » Δευτ Μάιος 06, 2013 12:32 am

καλησπέρα, λέγομαι Κωνσταντίνος και ειμαι ιδιοκτήτης 2 ροτβαιλερ . ζητω συγγνώμη απο ολους για τον τροπο με τον οποιο ξεκίνησα το πρωτο μου θεμα στο forum και τον απαράδεκτο τροπο παρουσίασης μου.Ακομα δεν ξερω να χρησιμοποιω σωστα το θεμα αναρτήσεων και θα ηθελα να με διορθώσετε ,αλλα πρόκειται για ενα σχετικα επείγον θεμα που θα ηθελα την γνώμη σας. Σημερα το απόγευμα ειχα παει βολτα τον αρσενικό μ, ο οποιος ειναι 13 μηνων τωρα. δεμενο με τον πνίχτη και τον κοντο οδηγό . Και ειχε μια συνάντηση με μια θηλύκια ροτβαιλερινα :-P, με την οποια θεωρήσαμε καλο εγω και αντίστοιχα το αφεντικο της να μην τους αφήσουμε να ερθουν κοντα μιας και η μικρή ηταν ιδιαίτερα επιθετική.Ο δικος μου επέμενε να παει κοντα της και ετσι για μερικα λεπτα προσπαθουσε να με τραβήξει προς αυτην με αποτελεσμα εγω να του κραταω ηλιθιοδος κοντα ,αντι να τον παρω να φύγουμε, με τον πνιχτη να τον σφίγγει πολύ. οταν τελικα λάσκαρε λιγο και τον έβαλα πιο κατω να κατσει , ειδα οτι του ετρεχε αιμα απο την μύτη και το στομα, 'η ενα απο τα δυο δεν ξερω σοκαριστικα πολυ εκεινη την ορα και ο σκυλος ηταν ανήσυχος και δεν μπορεσα να καταλάβω παντός ηταν αρκετο.. Άμεσος γυρίσαμε σπίτι οπου μετα απο λιγο σταμάτησε να εχει αιμα στα σαλια του,παντως η συμπεριφορά του ηταν συνηθισμένη και δεν έδειχνε να τον ενοχλεί κατι 'η να ειναι αδιαθετος 'η κατι ανησυχητικό τελος παντων . Επικοινώνησα με τον κτηνιατρο του (ο οποιος θα ηταν πουθενά αραγμενος και πλακωμενος στα κοκορετσια και το αρνη λογο της ημερας και βαριόταν να κουνηθεί) και μου ειπε εν τέλη πως μάλλον θα δαγκώθηκε πουθενα και αμα συνεχίσει να τον παω αυριο στο ιατρείο να τον δει. Εννοιτε πως επιτόπου εψαξα να βρω καποιον αλλο κτηνιατρο στο νησι αλλα δυστυχώς κανενας φαίνεται δεν ηταν διατεθειμένος να αφησει το γλεντι της κυριακης του πασχα. :-( Αυριο εννοείται οτι θα τον παω σε καποιον αλλο κτηνίατρο να τον δει, αλλα ανησυχώ ιδιαίτερα μηπως απο την πιεση του πνίχτη και την αντίσταση που εβαλα επαθε καποια εσωτερική αιμορραγία η κατι αλλο, μπορει για παραδειγμα να συμβει στο σκυλο να του "ανοίξει " η μυτη οπως σε κάποιους ανθρώπους που ζορίζονται πολυ και ανεβάζουν πιεση?? εχει συμβει σε καποιον κατι παρόμοιο? και τελος τι πιστεύετε οτι πρέπει να κάνουμε σε τετοιες περιπτώσεις που ο σκυλος συμπεριφερετε ετσι? τι μπορω να κανω ωστε να μην χρειαζετε να στραγκαλιστει επιμένοντας να κανει του κεφαλιου του στην βολτα? μιας και αυτο αποδείχτηκε επικίνδυνο και για τους γυρο μας, μπορει την επομενη φορα να μην ειναι η "γκομενιτσα" αλλα καποιο παιδακι το οποιο θα τραβιξει το ενδιαφέρον του( παντος ηταν η πρώτη φορα που φέρθηκε ετσι, κανονικά ειναι πλ πιο συνεργάσιμος και με τους ανθρωπους ιδιαίτερα φιλικός και κοινωνικός)
konstantinos

Re: αιμοραγια στην μύτη 'η στο στόμα

Δημοσίευσηαπό Νικος » Δευτ Μάιος 06, 2013 12:55 am

κωσταντινε καλωσορισες......... για αρχη κανε μια παρουσιαση στα νεα μελη για να σε καλωσορισουν και οι υπολοιποι πες μας δυο λογια για σενα και τα σκυλια σου δηλαδη πως τα απεκτησες και γιατι διαλεξες αυτη την φυλη , μετα βαλε και καμια φωτο στην ενοτητα φωτογραφιες για να δουμε τα καμαρια σου........ αυτα για αρχη ...... για το θεμα μας τωρα κι εγω πιστευω πως καπου δαγκωθηκε απο την λυσσα του και πως δεν ειναι κατι σοβαρο ... βεβαια εδω μεσα δεν ειμαστε γιατροι οποτε αν δεις και ξαναματωσει το σκυλι πηγαινετο σε εναν γιατρο για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο........
EAN MIA MEΡA H TAXYTHTA ME ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΕΣΥ ΜΗΝ ΚΛΑΨΕΙΣ, ΔΙΟΤΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΓΕΛΟΥΣΑ
Άβαταρ μέλους
Νικος

Δημοσίευσηαπό ΓΚΑΣ-ΚΙΡΑ » Δευτ Μάιος 06, 2013 12:58 am

Νικος έγραψε:κωσταντινε καλωσορισες......... για αρχη κανε μια παρουσιαση στα νεα μελη για να σε καλωσορισουν και οι υπολοιποι πες μας δυο λογια για σενα και τα σκυλια σου δηλαδη πως τα απεκτησες και γιατι διαλεξες αυτη την φυλη , μετα βαλε και καμια φωτο στην ενοτητα φωτογραφιες για να δουμε τα καμαρια σου........ αυτα για αρχη ...... για το θεμα μας τωρα κι εγω πιστευω πως καπου δαγκωθηκε απο την λυσσα του και πως δεν ειναι κατι σοβαρο ... βεβαια εδω μεσα δεν ειμαστε γιατροι οποτε αν δεις και ξαναματωσει το σκυλι πηγαινετο σε εναν γιατρο για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο........

Συμφωνω με τον Νικο σε ολα,καπου μπορει να δαγκωθηκε στην γλωσσα απ την λυσσα του κ να ματωσε..
Προσεχε τον κ αν ξαναδεις κατι κατευθειαν στο γιατρο..

Περνα κ απ τα νεα μελη φιλε μου να μας συστηθεις..
Οι πολιτικοί και οι πάνες έχουν ένα πράγμα κοινό. Πρέπει να αλλάζονται και οι δυο συχνά, και για τον ίδιο ακριβώς λόγο.
Άβαταρ μέλους
ΓΚΑΣ-ΚΙΡΑ

Δημοσίευσηαπό vek » Δευτ Μάιος 06, 2013 1:04 am

Καλώς ήρθες,
το πιο πιθανό ειναι να δάγκωσε την γλώσσα του, ξεπλυνε τον με νερό και προσπάθησε να δεις αν τήν έχει δαγκώσει.
Εξέτάσεις για καλαζάρ του έχεις κανει ? αν σου ξαναματώσει καλο είναι να του κάνεις.
Αν του φοράς πνίχτη να προτιμήσεις αυτόν που είναι για μακρύτριχα και να τον έχεις στο σταθερό.
"Punish the deed not the breed"
No breed is a bad breed
Άβαταρ μέλους
vek

Δημοσίευσηαπό konstantinos » Δευτ Μάιος 06, 2013 1:26 am

Νικο και Αγγελε σας ευχαριστω πολύ για το καλωσόρισμα και τις οδηγίες σας, ναι θα τον προσέχω και ελπίζω να ειναι άπλα αυτο,οπως και να εχει οπως ειπα εχω σκοπο να ψάξω να βρω και καποιον καλλίτερο κτηνίατρο όποτε θα τον παω να τον δει..
konstantinos

Δημοσίευσηαπό konstantinos » Δευτ Μάιος 06, 2013 1:45 am

γεια σου vek. σε ευχαριστω για τις συμβουλές σου, για καλαζαρ τον ειχαμε εξετασει πιο παλια και ευτυχώς δεν ειχε κανενα προβλημα, οχι πως ειχε εμφανίσει και κανενα συμπομα αλλά καλο ειναι να εισαι προληπτικός σε αθτα τα θεματα. Σχετικα με τον πνίχτη, εχω πειραματιστει λιγακι κατα καιρους με τα σκυλια μου στο θεμα του πνιχτη και ειχα καταλήξει πως για τον αρσενικό ηταν καλλίτερο το εξης : ειχα παρει εναν πνιχτη αλυσίδα οχι πολυ μικροτερο απο την περιφερια του λαιμου του, και εναν δευτερο πιο κοντο,και ειχα περασει τον μικρο απο τους δυο κρικους του μεγαλου και τους κρικους του μικρου τους εδενα με τον οδηγό, ετσι και ο πνιχτης σφηγκει το λαιμο αλλα ειχε ενα οριο, ειχα δει κατι αναλογο να πουλάνε ετοιμο αλλα προτιμησα να το κανω στα μετρα μου. θα κοιταξω αν μπορεσω αυτες τις μερεσ να το βγαλω φοτογραφια και να το αναρτήσω να το συζητήσουμε ετσι και αλλιώς. Δεν ξερω αν εννοείς κατι τέτοιο...
konstantinos

Δημοσίευσηαπό konstantinos » Δευτ Μάιος 06, 2013 8:11 pm

καλησπέρα και χρονια πολλα σε οποιους γιορτάζουν σήμερα. Πραγματι δεν φαινετε να υπαρχει κανενα πρόβλημα ο Φρεντ μου ειναι μια χαρα ευδιάθετος,γεματος ενέργεια οπως παντα άλλωστε και χωρις το παραμικρό ίχνος αιματος ολη μερα. Μαλιστα σημερα ειχαμε τραπέζι στο σπιτι και ηρθαν κάποια παιδακια με τα οποια έπαιζε ολο το πρωι,παντα με επιτήρηση βεβαια . Ισως ανησύχησα περισσότερο απο οσο έπρεπε αλλά καμια φορα ισως να ειναι καλο.. Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον σας.. :-D
konstantinos

Δημοσίευσηαπό Νικος » Δευτ Μάιος 06, 2013 8:47 pm

Μπραβο σας..... ::thumbs_up ::thumbs_up ::thumbs_up
EAN MIA MEΡA H TAXYTHTA ME ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΕΣΥ ΜΗΝ ΚΛΑΨΕΙΣ, ΔΙΟΤΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΓΕΛΟΥΣΑ
Άβαταρ μέλους
Νικος

Επιστροφή στο Υγεία-Φροντίδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης